Bob Dylan – Highway 61 Revisited

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Highway 61 je více než dva tisíce kilometrů dlouhý dálniční tah z americké Minnesoty do New Orleans v Louisianě. Jeho začátek v minnesotském Duluthu je zároveň i místem, kde se Bob Dylan narodil, a proto pro něj tato silnice doslova symbolizovala cestu do světa. Není proto divu, že po ní pojmenoval jednu ze svých písní i celé album.

  Podle tradované legendy právě na křižovatce Highway 61 a Highway 49 zaprodal svou duši ďáblu bluesman Robert Johnson, aby se stal uznávaným skladatelem, a Bob Dylan v roce 2004 s nadsázkou konstatoval, že udělal s ďáblem stejnou dohodu.

  Highway 61 Revisited bylo první Dylanovo vysloveně elektrické album, kterým navázal na skvělé Bringing It All Back Home, jež bylo ještě z poloviny akustické. Na natáčení desky nosil klávesista (a kytarista) Al Kooper policejní píšťalku a podle svých slov s ní děsil ve studiu kuřáky marihuany tím, že začal pískat, když si zapálili joint. Dylan si od něj tuto píšťalku pak půjčil, a to je právě úvodní zvuk, který samotnou píseň Highway 61 Revisited otevírá. Poté nám Bob Dylan vyloží, co všechno se podle jeho fantazie na této dálnici událo počínaje (skoro)obětováním biblického Abrahamova syna Izáka Bohu.

  Al Kooper později neskrýval hrdost, že se mohl jako začínající muzikant natáčení zúčastnit, a vyprávěl: „Nahrávání alba Highway 61 bylo chaotické a neorganizované, všechno se dělalo ze dne na den. Producenta vyhodili po natočení první písničky (Like A Rolling Stone) a nový prostě zůstal stranou, do ničeho nezasahoval a nechal nám tvůrčí svobodu. Aranžmá písniček tak vznikala za pochodu tak, jak to hudebníci cítili. A protože tam byli skvělí hudebníci jako Mike Bloomfield, Paul Griffin, Bobby Gregg nebo Harvey Brooks, fungovalo to.“ A se smíchem dodal: „Samozřejmě písničky taky nebyly špatný!

  Písnička Highway 61 Revisited vyšla kromě alba na singlu „pouze“ jako B strana písně Can You Please Crawl Out Your Window?, ale i tak se zařadila mezi nesmrtelné Dylanovy písně a dostala se i mezi 500 nejlepších písní rockové historie podle časopisu Rolling Stone. Přezpíval ji i u nás velmi známý bluesman (a častý host) Johnny Winter, dále také Billy Joel, P. J. Harvey, Terry Reid (z Procol Harum) a na koncertech ji hrál často i Wilko Johnson (z kapely Dr. Feelgood). Zazněla také v netradičním biografickém filmu o Dylanovi I’m Not There v roce 2007.

  Interpret: Bob Dylan
  Autoři: Bob Dylan
  Rok vydání: 1965


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...