Blue Öyster Cult – (Don’t Fear) The Reaper

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Asi 24 miliónů prodaných desek má na svém kontě dodnes hrající americká skupina slavná hlavně v letech sedmdesátých a osmdesátých. Říkala si zprvu různě, např. Soft White Underbelly nebo Santos Sisters, ale sláva přišla pod názvem Blue Öyster Cult. Dnes si posvítíme na jejich první hit…

  (Don’t Fear) The Reaper napsal kytarista kapely Donald Roeser, který ji také zpíval. Ačkoliv zlí jazykové tvrdili, že jde o písničku na sebevražedné téma (její název bychom u nás přeložili asi nejvýstižněji jako ‚Nebojte se Smrtky‘), autor to vždy popíral: „Cítil jsem, že jsem právě našel společnou řeč s myšlenkami některých lidí, když jsem ke své hrůze zjistil, že to někteří vnímají jako reklamu na sebevraždu nebo něco takového. Ale o nic podobného mi nešlo, písnička je o tom, že se smrti nemáme bát – ale vůbec ne ve smyslu, že bychom jí měli jít naproti. Je to vlastně love song, kde láska překračuje skutečnou fyzickou existenci partnerů.“

  Sám Roeser písničku psal s představou, co by se stalo, kdyby sám zemřel mladý (bylo mu 29 let), k některým veršům dokonce sáhl pro inspiraci ke slavnému dílu Williama Shakespeara Romeo a Julie, což ovšem ještě posílilo onu ‚sebevražednou‘ legendu kolem písně, protože obě postavy slavného dramatu si nakonec vezmou život. Každopádně písnička byla přijata velmi dobře a to jak kritiky, tak posluchači. První hit skupiny byl na světě, zabodoval v první dvacítce na obou stranách Atlantiku (i když v Británii vyšel až poté, co v Americe bodoval v žebříčku).

  Blue Öyster Cult se po letech k (Don’t Fear) The Reaper ještě jednou vrátili, když v roce 1988 nahráli její novou verzi na desku Cult Classics (nechybí přirozeně ani na jejich koncertních albech), zazněla také v několika filmech, díky svému textu často hororově laděných (Halloween, Přízraky nebo Vřískot), oblíbil si ji také autor mnoha románových hororů Stephen King, který ji použil jako motto knihy Svědectví. Časopis Rolling Stone písničku v roce jejího vydání označil za nejlepší píseň roku, později ji vložil mezi 500 nejlepších písní historie. Do podobných přehledů ji zařadily i časopisy Mojo, Q nebo Guardian.

  Do svého repertoáru ‚Smrtku‘ převzaly skupiny všech možných stylů jako Goo Goo Dolls, Jive Bunny & The Mastermixers, Big Country, Mutton Birds, Unto Ashes, The Beautiful South, Snuff, Heaven 17, L.A. Guns a další.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...