Blue Mink – By The Devil (I Was Tempted)

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Roger Cook je zcela nepřehlédnutelný skladatel na britské scéně přelomu 60. a 70. let. Ostatně je to např. jediný Brit, který byl kdy uvedený do nashvillské Skladatelské síně slávy. Psal hity pro umělce jako Hollies, Cliffa Richarda, New Seekers, David And Jonathan nebo Blue Mink. V posledních dvou formacích navíc sám zpíval…

    Skupinu Blue Mink založil klávesista Roger Coulam, prostřídali se v ní samí zkušení studioví hudebníci jako basista Herbie Flowers nebo perkusionista Ray Cooper. V čele skupiny potom stáli zpěvačka Madeline Bell a právě veterán Roger Cook, který měl za sebou velké úspěchy jak jako skladatel, tak interpret. Právě on přivedl ještě kamaráda Rogera Greenawaye (druhou polovinu dua David And Jonathan), se kterým pro Blue Mink skládali jeden hit za druhým – hned první singl Melting Pot vyskočil na 3. místo žebříčku.

    V roce 1973 podepsala skupina nahrávací smlouvu se společností EMI a natočila pro ni svůj šestý hit v pořadí. Jmenoval se By The Devil (I Was Tempted) a Blue Mink tehdy výjimečně nevsadili na potenciál osvědčené dvojice Cook–Greenaway. By The Devil pro ně napsala další zajímavá skladatelská dvojice Guy Fletcher a Doug Flett. Guy Fletcher byl trumpetista, který na počátku šedesátých let zkoušel kariéru zpěváka u experimentálního producenta Joea Meeka, ale více toužil po skladatelském úspěchu. Ten se mu splnil právě po seznámení s dalším skladatelem Dougem Flettem. První celosvětový úspěch měli s hitem Hollies I Can’t Tell The Bottom From The Top, jejich skladby později zpívali také Elvis Presley, Tom Jones, Joe Cocker, Frankie Valli, Ray Charles nebo Bay City Rollers. Jejich By The Devil (I Was Tempted) přinesla Blue Mink jejich poslední velký hit.

    Guy Fletcher byl v roce 2005 královnou Alžbětou II. vyznamenaný vysokým britským řádem OBE. Zajímavostí je, že jeho synovec (a jmenovec) je také velmi známý hudebník z kapely Dire Straits. Blue Mink pokračovali v kariéře do roku 1974. S producentem Beatles Georgem Martinem nahrávali i jingly pro rozhlasovou stanici Capitol Radio. Po rozpadu kapely potom hudebníci pokračovali jako profesionální studioví muzikanti.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...