Blood, Sweat & Tears – Spinning Wheel

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Blood, Sweat & Tears je kapela, která na přelomu 60. a 70. let patřila k hudebně nejzajímavějším projektům. Už v roce 1969 do světa pustili své první a nejslavnější album a spolu s ním i svou asi nejznámější singlovou nahrávku Spinning Wheel.

  Autorsky za hitem stál zpěvák a leader kapely David Clayton-Thomas, i když o zásadní aranžmá se velmi zasloužil i saxofonista Fred Lipsius, který jako spoluautor uvedený není. Už ve své době to byl úspěch mimořádný, ačkoliv kapela teprve začínala, byla píseň nominovaná na Grammy za nahrávku roku, písničku roku a nejlepší hudební aranžmá. I když získala nakonec pouze jedinou sošku za aranžmá, další sošku Grammy si Blood, Sweat & Tears odnesli právě za celé debutní album, kde právě také Spinning Wheel vyšla (stejně jako další z jejich nesmrtelných písní jako And When I Die nebo You’ve Mady Me So Very Happy). Kuriózní je, že všechny tři singly se postupně v žebříčku zastavily na druhém místě, přičemž na vysněnou pozici prvního místa singlů tak Blood, Sweat & Tears nikdy nedosáhli

  David Clayton-Thomas později řekl, že text vznikal v době psychedelické éry a že hlavní myšlenkou, kterou chtěl sdělit, bylo, abychom se nikam moc nehnali, protože vše se pohybuje v kruhu a co jsme minuli, zase nás dostihne.

  Na konci písně pak slyšíme hudebníky jamovat starou rakouskou píseň O Du Lieber Augustin s lakonickým komentářem bubeníka Colombyho na závěr, že „tohle se tedy moc nepovedlo“.

  Písničku v pozdějších letech přezpívaly např. Shirley Bassey nebo Nancy Wilson.

  Interpret: Blood, Sweat & Tears
  Autoři: David Clayton-Thomas
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...