Blondie – Sunday Girl

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Blondie se v roce 1978 proslavila předělávkou hitu Denis, po které následoval hit za hitem až přišlo veleúspěšné album Parallel Lines se dvěma jedničkovými hity Heart Of Glass a vzápětí také Sunday Girl. Právě druhá jmenovaná píseň nás dnes zajímá v hudební knihovně.

  Zatímco Heart Of Glass byla od počátku myšlena jako hit, od Sunday Girl si skupina zdaleka tolik neslibovala, vznikala jako skladba na zmíněnou LP desku. Složil ji kytarista Chris Stein pro zpěvačku (a tehdy také svou partnerku) Debbie Harry: „Napsal jsem tu písničku, abych Debbie trošku potěšil, protože jí tehdy bylo mizerně. Její kocour Sunday Man se totiž ztratil, zatímco jsme jeli turné.“ A tak se z kocoura Sunday Man stala Sunday Girl, nedělní dívka. Se samotným zvířetem ale text nijak nesouvisí, píseň je o smutné dívce, kterou opustil její kluk, proto zůstává doma a nechodí se nikam bavit. Ostatně klávesák skupiny Jimmy Destri později komentoval, že Chris jistě nemyslel na žádného kocoura, ale jde o jeho milostné vyznání směřované k Debbie.

  Redaktor novin Record Mirror v recenzi alba napsal: „Osobně si myslím, že ‚Glas’ a ‚Sunday Girl’ jsou nejlepší písně Blondie, odpíchnuté balady, hlas jako zvon a krystalický zvuk.“ A fanoušci souhlasili, Sunday Girl zopakovala úspěch předešlého singlu, v Británii dobyla na tři týdny žebříček (sesadila z něj Arta Garfunkela s jeho baladou Bright Eyes) a jasným hitem se stala i v mnoha dalších zemích (Austrálie, Irsko, Německo, Rakousko, Holandsko, Norsko nebo Švédsko). Proto bylo překvapivé, že nevyšla na singlu v Americe (předešlá Heart Of Glass tam přitom také bodovala na #1).

  Stejně jako předešlé hity natáčela kapela Blondie i Sunday Girl v produkci zkušeného hitmakera Mikea Chapmana, který stál za mnoha žebříčkovými trháky Suzi Quatro, Smokie, Sweet nebo Mud. Chapman s kapelou písničku natočil i ve francouzštině a později sestříhal speciální dvojjazyčnou verzi. Ta vzápětí vyšla na výběru největších hitů skupiny, díky čemuž zní z rádií častěji než originální pouze anglická verze (i na Oldies radiu vám nabízíme tuto dvojjazyčnou verzi).

  Blondie po letech natočili i novou verzi písně do filmu CBGB: Kolébka punku (2013), snímku o legendárním punkovém klubu, ve kterém si Debbie Harry zahrála švédská herečka Malin Akerman. Sunday Girl také zazněla v reklamě na parfém Nina Ricci, převzali ji i jiní hudebníci, např. anglická zpěvačka Florrie nebo americká skupina She & Him, ve které hraje populární herečka Zooey Deschanel.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...