Blondie – Denis

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rozjezd úspěchu skupiny Blondie byl pozvolný a dlouhou dobu se prodávalo mnohem více jejich desek po světě než v domovské Americe. Než vše změnil celosvětový hit Heart Of Glass, snažili se kupříkladu prorazit skladbou Denis, což jim vyšlo v Evropě na jedničku.

  První výraznější úspěchy na Blondie čekaly v Austrálii, kde se chytly jejich desky jako In The Flash (1976) nebo Rip Her To Shreds (1977). Teprve nahrávka Denis (1978) ale výrazněji zabodovala nejen u protinožců, ale také v Evropě, zejména ve Velké Británii. A po Blondie se rázem zvedla poptávka.

  Ačkoliv v kapele stále více rostli schopní skladatelé (zejména zpěvačka Debbie Harry, kytarista Chris Stein a klávesista Jimmy Destri), tuto skladbu si vypůjčili z repertoáru jiné skupiny, amerických doo-wopových Randy & The Rainbows.  Ti ji pod názvem Denise poslali do Top 10 už v roce 1963, takže od Blondie šlo o chytrý tah, jak spojit vyzkoušený hit se zvukem tzv. nové vlny.

  Pro Randy & The Rainbows Denise napsal jistý Neil Levenson a jednoduše složil poctu své dětské lásce, dívce jménem Denise Lefrak. Skladatel se s dívkou po několika letech potkal a uchvácen svým citem k ní, složil skladbu nazvanou Pretty Girl (Krásná dívka). Potom se ale rozhodl být konkrétnější a pojmenoval ji přímo po oné dívce. Randy & The Rainbows se díky ní vzápětí poprvé (a naposledy) dostali do americké Top 10.

  Když písničku na své druhé album nahrávali Blondie, vypustili z názvu poslední písmenko a zpěvačka Debbie Harry do textu zazpívala část improvizovanou (a gramaticky zcela špatnou) francouzštinou. Firma Chrysalis sice tlačila na to, aby píseň přezpívala, ale skupina i producent se postavili za tuto „špatnou“ verzi. Nakonec sice vznikla i „správná“ verze, ale ta vyšla teprve v roce 1994 při reedici alba na CD. Francouzi sice onu legraci tolik nedocenili (bodovala tam na #50), zato zbytek Evropy to Blondie „zbaštil“. Denis zabodovala na #1 v Eurochart Hot 100, v Belgii nebo Nizozemí. O jednu příčku to singlu uniklo v Británii, výrazně se umístila i v Německu, Rakousku, Irsku nebo Švédsku. Nakonec z toho byla i Grammy za nejlepší ženský vokál v oblasti rocku.

  Dnes už má skupina ke svému prvnímu hitu ovšem výhrady, jak dokazuje rozhovor s Debbie Harry a Chrisem Steinem pro nejmenované rádio:
  Chris Stein: „Denis je vždycky na hraně, protože tam je ta část v textu s ‚oo-be-do‘ a nemůžete vylézt před kohokoliv a začít zpívat ‚oo-be-do‘… (směje se). Ale klidně to pusťte, konec konců, je to jedno…“
  Debbie Harry: „Zkuste si, chlapci, zpívat ‚oo-be-do‘ a uvidíme, jak vám bude… Pusťte to a já alespoň můžu odejít, abyste se tu týrali sami.“

  Přesto čas od času Denis zaznívá i na jejich koncertech.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...