Black Sabbath – She’s Gone

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jde déšť a já jdu s ním, jdu městem, jenž znám a hledám stopy včerejší…“ zní úvodní slova písně Lásko, voníš deštěm, jež pro Marii Rottrovou napsal Jarek Nohavica. Napsal je na melodii písničky z desky, kterou Marie předtím koupila na letišti v Lublani svým dětem. Nakonec ji ale natolik zaujala, že ji sama nazpívala. Byla to She’s Gone od Black Sabbath.

  Sami Black Sabbath o úspěchu jejich skladby možná ani nemají tušení…“ napsal Honza Dědek do příběhu o jeho české variantě, „do svého koncertního repertoáru tuhle béčkovou píseň snad nikdy nezařadili a neučinili tak ani v Praze, kde v roce 2005 vystoupili ve znovuobnovené původní sestavě.“ A cituje rovnou Marii Rottrovou: „Škoda že jim nikdy nikdo neřekl, jakým ohromným hitem je v naší zemi jimi přehlížená skladba She’s Gone. Jsem přesvědčená, že kdyby ji tady zahráli, zbourají halu!

  Je pravdou, že i servet setlist.fm, zaměřený na seznamy písní na koncertech, eviduje jediné koncertní provedení této písně od Black Sabbath nebo Ozzyho Osbourna, a to v německém Offenbachu roku 1978.

  Black Sabbath ani Osbourne zjevně She’s Gone za nic výjimečného nepovažovali a dodnes nepovažují. Vznikla během natáčení alba Technical Ecstasy, ze kterého ovšem kapela žádný singl nevydala. Dostala se tak na malou desku teprve po natočení dalšího alba Never Say Die! (ale pouze jako B strana titulní nahrávky). To už s kapelou zpěvák skladby Ozzy Osbourne nebyl. Nelíbilo se mu hudební směřování kapely („Tony Iommi pořád říkal, že musíme znít jako Foreigner, nebo že musíme znít jako Queen, ale mě přišlo šílené, že bychom se měli nechat vychovávat skupinami, které jsme předtím sami vychovali.“) Možná i tato atmosféra doby vzniku skladby přispěla k tomu, že nakonec z repertoáru skupiny i hlavního zpěváka beze stop zmizela. Každopádně používání syntezátorů a orchestrálního aranžmá nebylo právě klasickým prvkem v diskografii hard rockových Black Sabbath.

  A tak zůstává She’s Gone zapomenutým klenotem z desek Black Sabbath. Nicméně nebyla to nakonec pouze Marie Rottrová, která si jí všimla, do svého repertoáru si ji vypůjčili také Iron Maiden.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...