Björn Ulvaeus & Benny Andersson – She’s My Kind Of Girl

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Abba prodala téměř čtyři sta miliónů desek, v sedmdesátých a osmdesátých letech patřila k naprosté špičce pop music a k nejlepšímu švédskému exportu. Jejich sláva ale začínala nenápadným hitem napsaným pro film, který se před desátou hodinou rozhodně promítat nesměl.

  Björn Ulvaeus a Benny Andersson natáčeli už na přelomu 60. a 70. let jako Björn & Benny, přičemž už občas spolupracovali jak s Anni-Frid Lyngstadovou, tak s Agnethou Fältskogovou (která se v roce 1971 za Björna provdala). V domovském Švédsku měly jejich desky střídavý úspěch, ale do založení skupiny Abba ještě pár měsíců chybělo.

  Koncem roku 1969 Björn a Benny dostali nabídku, aby složili několik písní do švédského erotického filmu Inga II: The Seduction of Inga. Muzikanti neměli zrovna tolik zakázek, aby si vybírali, a tak nabídku přijali a mimo jiné složili i písničku She’s My Kind Of Girl. Natočili ji před Vánoci, Björn zpíval a hrál na kytaru, Benny zpíval a hrál na piáno, ostatní nástroje obstarali najatí studioví muzikanti. Oba autoři dohlédli i na produkci a na jaře potom píseň vyšla na vinylovém singlu jako vůbec první singl pod hlavičkou Björn & Benny (na druhé straně byla instrumentální melodie také ze zmíněného filmu). Původně to popravdě žádný zásadní úspěch nebyl, film neměl velký ohlas (i když vzbudil zájem ve Spojených státech) a asi by oboje zcela zavál čas.

  V roce 1972 ji ale cesty osudu dostaly na japonský trh, vyšla tam na singlu pod upraveným názvem The Little Girl Of The Cold Wind a stala se vzápětí velikým hitem, zakoupilo si ji přes půl milionu Japonců a vyšvihla se do japonské Top 10. Díky tomu se k ní vrátili i autoři, tehdy už s rozjíždějící se kariérou skupiny Abba, vyšla jako B strana jejich prvního mezinárodního hitu Ring Ring a v některých zemích byla zařazená i na jejich první stejnojmenné album (ačkoliv se ani jedna z dívek a teď už hlavních vokalistek souboru na písni ničím nepodílela).

  Brzy už se ale kapela rozletěla světem s výraznějšími novými hity a She’s My Kind Of Girl zůstala spíše vzpomínkou na začátky popové legendy. Ale vzpomínkou velmi příjemnou.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...