Janis Joplin, Billy Stewart ad. – Summertime

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jen velmi málo skladeb v historii moderní hudby došlo takového ohlasu jako balada Summertime od Geroge Gershwina. Z dokreslující melodie broadwayské opery se stala jednou z nejnahrávanějších skladeb historie. Server Wikipedie uvádí, že existuje na 25 000 nahrávek této skladby, jiné zdroje jich uvádějí dokonce ještě více.

  Základem byla kniha Porgy, kterou napsal DuBose Heyward. Ta natolik uchvátila George Gershwina, že přesvědčil autora, aby společně ještě s bratrem Irou Gershwinem v roce 1935 dílo přetvořili do jazzem ovlivněné opery. Popravdě bratři Gershwinové už tehdy měli takové renomé, že spisovatele příliš přemlouvat nemuseli. Heyward tedy spolu s Irou napsali libreto (včetně textu písně Summertime), George dodal hudbu a opera Porgy And Bess se nakonec stala – sice s pomalejším rozjezdem, ale přece – nadčasovým hitem. Stejně jako Summertime; a skromnost stranou, autoři dobře věděli, jaký klenot mají v rukou, v původním díle píseň zazněla hned čtyřikrát.

  Vznik Summertime přibližuje Gershwinova přítelkyně Kay Halle: „Měla jsem tehdy byt, od kterého měl George klíče a mohl tam přijít, kdykoliv potřeboval. Jednou večer jsem se vrátila z večeře kolem jedenácté hodiny, a když jsem šla po schodech, slyšela jsem klavír. Po špičkách jsem vešla do pokoje, George se na mě otočil a povídá: ‚Myslím, že jsem složil ukolébavku.‘ Věděla jsem, že se s tím dlouho trápil, udělal spoustu verzí různých ukolébavek, ale ani jedna se mu nelíbila. A teď začal zpívat svým vysokým hlasem Summertime a bylo to… nádherné. Podívali jsme se na sebe a mně po tvářích tekly slzy. Bylo mi jasné, že tu písničku bude svět milovat.“

  Slávě opery pomohlo především filmové zpracování z roku 1959, ve kterém hráli hvězdní herci a hudebníci jako Sidney Poitier nebo Sammy Davis Jr. a Summertime v něm zpívala Diahann Carroll. Asi první, kdo z písně však udělal hit, byla Billie Holiday, která jí vtiskla bluesovou náladu už v roce 1936.

  V dalších letech se ale skladby ujal kdekdo, mezi nejúspěšnější a nejznámější předělávky patří verze Janis Joplin (1968) a Top 10 hit v podání scatujícího černošského zpěváka a pianisty Billyho Stewarta z roku 1966. Za další hudebníky, kteří Summertime převzali, jmenujme alespoň několik nejslavnějších: Nina Simone, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald & Louis Armstrong, Sam Cooke, Moody Blues, Mahalia Jackson, Barbra Streisand, Miles Davis, Ricky Nelson, John Coltrane, Gerry And The Pacemakers, Celine Dion, R.E.M., Herbie Mann, Big Mama Thornton, Zombies, Tom Waits, Ray Charles, Norah Jones nebo Peter Gabriel. U nás potom např. Eva Pilarová, Vladimír Mišík, Věra Špinarová, Flamengo s Joan Duggan, Helena Vondráčková nebo Tereza Kerndlová.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...