Billy Joel – It’s Still Rock and Roll To Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Čtyřicet hitů v americkém Billboardu, šestinásobný držitel Grammy i mnoha dalších prestižních cen, dle tabulek šestý nejprodávanější americký hudebník, člen Rock and rollové a Skladatelské síně slávy, hudebník, který prodal desítky miliónů desek po celém světě. A kterého pořád fascinuje hudba, ve které slyší rock and roll, jak zpívá v generační písni It’s Still Rock And Roll To Me.

  Billy Joel ve skladbě vlastně oponuje reportérům, kteří ho viděli odepsaného pod novými hudebními trendy. „Občas mi tisk jednu vrazil a chtěl, abych mu ten úder vrátil. Tak se to u nás dělávalo. Někdo tě praští, tak mu to oplatíš,“ vysvětloval po letech zpěvák svůj postoj. A tak v textu Joel bilancuje nad svým vztahem k popovým hodnotám, k módě, autům, k populárním trendům funky, punku a nové vlny, ale vždy dochází ke stejnému resumé – „je to sranda, ale já v tom pořád cítím rock and roll“. A jak jedenatřicetiletý Billy obstál vůči „mladým“? Singl dobyl americký žebříček, získal platinovou desku (2 milióny prodaných kusů) a jedenáct týdnů pobyl v první desítce hitů.

  Přitom písnička vznikla během pár minut. Billy dle svých slov jel do nahrávacího studia, ale neměl hotového nic, co by mohl natočit. A tak na zadním sedadle auta narychlo složil písničku o tom, jak se musí vyrovnat s novou hudební generací.

  Zajímavostí je, že na saxofon na nahrávce hraje Richie Cannata, který svého času jezdil na turné s Beach Boys a je majitelem nahrávacích studií, kde natáčí nejen Billy Joel, ale také Céline Dion nebo Jennifer Lopez. Jméno bubeníka Liberty DeVitta zase najdeme vedle jmen takových umělců jako jsou Stevie Nicks (Fleetwood Mac), Beach Boys, Meat Loaf, Rick Wakeman, Elton John nebo Carly Simon. Písnička It’s Still Rock And Roll To Me se dostala také do repertoáru hudebního komika Weird Ala Yankovice, tvůrci počítačových her ji použili ve hře American Idol Encore a převzali ji např. Pretty Boy Floyd nebo Drake Bell.

  A ještě perlička závěrem – Billy Joel po nějaké době přiznal, že v písničce zcela nevědomky použil sérii stejných akordů jako Bob Dylan v hitu Lay Lady Lay. Ale komu by to vadilo? Ten sled je přeci moc pěkný, že?


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...