Billy J. Kramer With The Dakotas – Little Children

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Billy J. Kramer byl kamarád zejména Johna Lennona z Beatles, a protože navíc spadal pod stejného manažera i producenta, Beatles mu v začátcích darovali spoustu písní, které sami na singly nechtěli dávat. Kramer se tak proslavil hity Do You Want To Know A Secret?, Bad To Me a do třetice s I’ll Keep You Satisfied. K tomu dostal i celou řadu dalších písní dvojice Lennon–McCartney, až si konečně řekl, že nemůže být jen zpěvákem odpadu slavné firmy a že zkusí také něco po svém.

  Nicméně jako autor si nevěřil, napsat píseň sám nedokázal, a tak hledal jinde. Little Children složili Mort Shuman a John Leslie McFarland, přičemž slovutné jméno měl zejména první z nich, protože autorsky zásoboval mimo jiné i Elvise Presleyho (His Latest Flame, Little Sister nebo Viva Las Vegas), ale měl na svém kontě také Sweets For My Sweet, hit dalších Kramerových liverpoolských kamarádů Searchers.

  Little Children byla typicky americká písnička s dojemným textem o tom, kterak jsou děti úžasné, ač nás někdy zlobí. V dalších slokách přejde z poněkud kýčovité představy také k ději, to když malé děcko vidí Billyho líbat svou starší sestru a on má strach, že to dítě poví rodičům. „Little Children nebyla od Beatles a měl jsem tehdy problém ji protlačit k vydání přes našeho manažera Briana (Epsteina), bylo to poprvé, co jsem jim řekl: ‚Děkuju, ale já chci udělat tohle.‘ A dodnes je moc úspěšná.“

  Billy tedy odmítl další nabídku Beatles a rozhodl se nazpívat Little Children. Zpětně hodnotil svou spolupráci s Lennonem a McCartneym slovy. „Nabídli mi tenkrát dokonce Yesterday, ale já chtěl nějakou rock and rollovější desku, tak jsem ji odmítl. Asi by to jinak býval můj hit,“ smál se po letech a dodal: „Nemůžete se pokaždé dobře rozhodnout. Ale než jsem udělal Little Children, nabídli mi tři písničky a všechny jsem je odmítl, nebyly dobré. Little Children byla silnější, ostatně ty tři písničky pak nahráli jiní a hity se z nich nestaly.“ (Pro úplnost, to není přesné, jednu z těchto písní, I’m In Love, do Top 20 poslali Fourmost, další kapela stáje manažera Epsteina.)

  Každopádně s Little Children nakonec Billy dobře udělal. Singl vyletěl v době merseybeatové mánie až na čelo britského žebříčku (odsunul další liverpoolskou hvězdu Cillu Black a vzápětí jej naopak sesadili sami Beatles s hitem Can’t Buy Me Love). Díky tomu, že Beatles krátce předtím otevřeli britským kapelám i americký trh, v USA Billyho singl rovněž vyskočil do první desítky. A když se v roce 2014 ptali Billyho, kterou ze svých písní zpívá nejraději, odpověděl, že jsou to právě Little Children a Lennonova Bad To Me.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...