Bill Haley And His Comets – Rock Around The Clock

 • Kategorie: Hudební knihovna

  12. duben roku 1954 je datum navždy zapsané do dějin rock and rollu. Právě toho dne natočil Bill Haley And His Comets singl Rock Around The Clock, který se často označuje za první rock and roll vůbec. Prvním sice nebyl, ale zato se stal bezesporu nejslavnějším a odstartoval skutečnou rock and rollovou horečku 50. let.


  Bill Haley

  Přitom původně (We’re Gonna) Rock Around The Clock (jak zní celý správný název) vyšla jako B strana písně Thirteen  Woman v roce 1954 a nevzbudila žádný ohlas. Než „chytla dech“, Haley dokonce skóroval s jinými písněmi (už dříve s Crazy man, Crazy nebo poté s Shake, Rattle And Roll), ale pak písnička zazněla ve filmu Džungle u tabule a doslova raketově vystřelila vpřed. Znovu vyšla na desce a tentokrát ji provázel doslova uragán slávy. Stala se první rock and rollovou deskou, která dobyla nejprestižnější americké žebříčky Billboard a Cashbox a nikoho tam nepustila 2 měsíce, vrchol dobyla také v Británii, v Austrálii se stala nejprodávanější deskou na mnoho let. Ještě několikrát se v dalších letech taky do všemožných světových žebříčků vrátila. Bill Haley taky vzápětí jako první Američan „vyvezl“ rock and roll na turné do Evropy, a ačkoliv měl ještě řadu hitů (Razzle Dazzle, See You Later Alligator…), žádný už ne tak veliký jako právě Rock Around The Clock. 

  V roce 1979 ji dokonce zahrál na koncertě samotné britské královně Alžbětě II. Celkově se odhaduje, že se desky s Rock Around The Clock prodalo zhruba 40 miliónů kusů.

  Interpret: Bill Haley And His Comets
  Autor: Max C. Freedman / James E. Myers
  Rok vydání: 1954

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...