Betty Everett – Shoop Shoop Song

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Betty Everett je jednou z mnoha černošských zpěvaček, která začínala v kostelních sborech a postupně se vypracovala na mezinárodní hvězdu. Rodačce z Mississippi v tom nejvíce pomohl hit The Shoop Shoop Song (It’s In His Kiss). Dnes si jej představíme v hudební knihovně.

  Už v devíti letech malá Betty v kostele zpívala a hrála také na piáno. Když povyrostla, potulovala se po Chicagu a obcházela hudební producenty, které by její hlas zaujal. Ten, který nakonec talent zacítil, se jmenoval Calvin Carter a zařídili Betty kontrakt s firmou Vee-Jay. Zprvu to na žádný velký průlom nevypadalo, první singl se zcela ztratil v dobové produkci, druhý (You’re No Good) se sice vyšplhal těsně pod hranici první padesátky, ale rozhodujícím se stal až třetí singl s písničkou The Shoop Shoop Song.

  Tu napsal Rudy Clark, autor či spoluautor hitů jako Got My Mind Set On You (Geroge Harrison), Good Lovin’ (Olympics) nebo If You Gotta Make a Fool of Somebody (Freddie And The Dreamers). Clark ji ale Betty nenabídl, našel ji právě producent Carter, když hledal nové hity ve vydavatelství v New Yorku. The Shoop Shoop Song se mu zalíbila a rozhodl se, že ji zkusí natočit právě s Betty.

  Popravdě sama zpěvačka z toho velkou radost neměla, písnička jí připadala dětinsky hloupá. Navíc ji už o pár měsíců dřív nazpívala Merry Clayton (pod alternativním názvem It’s In His Kiss) a hit z toho nebyl. Ale podvolila se nakonec jeho přání, ostatně – on byl šéf a ji téměř nikdo neznal, neměla mnoho co ztratit. Carter najal dívčí skupinu Opals, aby zpívaly vokály, doprovod natočili studioví muzikanti a v roce 1964 šla písnička do světa. Betty se potom už nestačila divit, singl vyletěl do první desítky a v prestižním žebříčku Cash Box až na vrchol. V Anglii se jí hned chopily slavné skupiny té doby – Hollies, Searchers nebo Swinging Blue Jeans, stejně jako dívčí hvězdy Lulu, Sandie Shaw a Helen Shapiro. I později v 70. letech se hit stále vracel do rádií v nových podáních Lindy Lewis nebo Kate Taylor, zpívala ji taky Linda Ronstadt. Ale všechny tyto nové verze zastínila nakonec ještě jiná předělávka. To když si počátkem devadesátých let písničku vypůjčila Cher pro film Mořské panny a poslala písničku znovu až na #1.

  Betty Everett ještě několikrát skórovala v žebříčcích, ale v 70. letech její kariéra usnula a ona se z showbusinessu na léta stáhla. Teprve v 90. letech se znovu vrátila, ale její zdraví už jí znemožňovalo věnovat se kariéře naplno. Zemřela v roce 2001 v 61 letech.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...