Bee Gees – New York Mining Disaster 1941

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Neštěstí zasypaných horníků v dole není zrovna téma, po kterém by hitmaker sáhl při snaze napsat popový hit. Ovšem pokud jsou těmi skladateli Barry Gibb a Robin Gibb, je možné všechno. Dnes se podíváme na první mezinárodní hit skupiny Bee Gees – New York Mining Disaster 1941 (Důlní katastrofa v New Yorku 1941).

  V pomalé emotivní písni sledujeme příběh zasypaného horníka, který spolu s kolegou panem Jonesem čeká na své zachránce a prohlíží si fotografii milované ženy. Bee Gees singl vydali v dubnu 1967 v době, kdy už byli dobře zavedenou kapelou zejména v Austrálii, kde vyrůstali, ale na svůj mezinárodní průlom teprve čekali.

  „Nahráli jsme tu písničku v londýnských studiích IBC, protože už ona sama byla temná a ponurá a pomáhala navodit atmosféru důlní šachty. Výsledkem byl skutečně zvuk ryzí osamělosti,“ komentoval vznik písně Maurice Gibb a trochu si rýpnul do autorských schopností svých bratrů, když ji označil za vykradené Beatles. Ostatně písni v úspěchu pomohla i nesmyslná fáma, že se (i přes charakteristický trojhlas bratří Gibbů) pod názvem Bee Gees skrývají Beatles (mělo jít o zkratku slov Beatles Group). Tu spustil prostý fakt, že se manažer skupiny Robert Stigwood stal tehdy členem firmy manažera Beatles Briana Epsteina.

  Maurice po letech prozradil i tajemství netradičního zvuku: „Ten úvodní akord nezněl jako klasické A moll. Barry totiž hrál v otevřeném ladění, což ho chytlo už asi v devíti letech. Já jsem do toho přidal klasické akordy, což dodalo písni ten zvláštní zvuk. Někteří lidé pak mohli zešílet, aby přišli na to, co tam hrajeme…“

  Singl udělal z Bee Gees hvězdy, bodoval v Británii, Americe, Kanadě i Austrálii, do první desítky se probojoval také v Německu, Holandsku nebo na Novém Zélandu a otevřel cestu sérii jejich dalších hitů, které během jediného roku doslova vychrlili (To Love Sombody, Massachusetts, Holiday a World).

  Neštěstí v New Yorku, o kterém Bee Gees zpívali, bylo vymyšlené, ale Inspirací písně se stala skutečná a strašlivá tragédie. Došlo k ní ve vesnici Aberfan v britském Walesu roku 1966. Po prudkých deštích se zřítila část podkopané země a sesuv půdy zavalil celou vesnici, kde zemřelo 144 lidí, z toho bohužel 116 dětí.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...