Bee Gees – Massachusetts

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Bee Gees bratří Gibbů patřila vždy k nejstabilnějším hitmakerům, dokázali se prosadit ve všech hudebních érách. Zpočátku přitom jejich vlastní písničky nikdo zpívat nechtěl, měli dokonce takový problém udat svou Massachusetts, že ji nakonec natočili sami a byla z toho jejich první jednička.

  Zajímavé je, že sami Bee Gees předtím nikdy v Massachusetts nebyli, jen se jim líbilo, jak ten název zní. Ačkoliv byli Britové, své první úspěchy získávali v Austrálii, kde tehdy s rodiči žili a obdivně vzhlíželi k Beatles a k folkové jedničce Austrálie, kapele The Seekers. Právě pro ni psali Massachusetts, ale když se později nedokázali dostat k jejich managementu, natočili ji sami po vydání hitu To Love Somebody – a poprvé tehdy dosáhli až na vrchol britského žebříčku (stejně tak v Německu, Belgii, Holandsku, Rakousku, Norsku, Švédsku, Chile, Japonsku, Kanadě, Jihoafrické republice nebo na Novém Zélandu). Samotní Seekers, když se dozvěděli, že byla psaná pro ně, ji také později zařadili do svého repertoáru.

  Massachusetts byl také prvním singlem, kde sólo z bratrů Gibbových zpíval Robin, v roce 2009 na ni vzpomínal:  „Ono to tehdy bylo takové hořkosladké vítězství. V den, kdy se singl dostal na první místo, došlo k jednomu z nejhorších železničních neštěstí, ke srážce vlaků v Hithergreen v Lewishamu. Já jsem tehdy byl také v tom vlaku, čtyřicet devět lidí zahynulo a já jsem vyvázl bez zranění. Pamatuji se, jak jsem tam potom seděl, sledoval, jak prší, ohně uhasili, ambulance odjely, byla to scéna jako z nějakého Spielbergova filmu. Seděl jsem tam a uklidňoval se alespoň tím, že máme první jedničku.“

  Písničku později přezpíval kde kdo, v tehdejším Československu  se jí výborně ujaly slovenské Prúdy.

  Interpret: Bee Gees
  Autoři: Barry Gibb / Robin Gibb / Maurice Gibb
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...