Bee Gees – I.O.I.O.

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Bee Gees, to znamená vždy tři bratry Gibby: Barryho, Robina a Maurice. V dlouhé historii skupiny ale najdeme i krátké období, kdy se Robin Gibb vydal svou cestou a zbylí dva bratři drželi jméno skupiny dál. Právě do téhle éry spadá také dnešní hit hudební knihovny I.O.I.O.

  Napětí uvnitř kapely přerostlo bratry i jejich spoluhráče v roce 1969 a bylo znatelné už během natáčení dvojalba Odessa předchozího roku. Po jeho natočení odešel z kapely kytarista Vince Melouney. A navíc i Robin měl tehdy pocit, že je stále více v pozadí a že bratr Barry se naopak příliš tlačí dopředu, podporovaný v tom i manažerem skupiny. Ponorková nemoc vykonala své a Robin nakonec odešel. Bee Gees poté natočili album Cucumber Castle a také stejnojmennou filmovou komedii (jelikož během natáčení filmu odešel po hádce další člen skupiny, bubeník Colin Petersen, byl nakonec z filmu vystříhán, ačkoliv na řadě písniček bubnuje).

  Právě pro film i desku vznikl také hit I.O.I.O., který napsal Barry Gibb okouzlený africkými rytmy (Maurice Gibb prý písničce říkal „Barryho africký výlet“). Barry také zpívá hlavní hlas, i když v refrénu se k němu Maurice přidá. Vzhledem k tomu, že píseň začala skupina nahrávat už v době session pro album Idea v roce 1968, hraje na základu i kytarista Melouney, ačkoliv v době dokončení nahrávky ve skupině už nebyl. Stejně tak na bicí slyšíme jak původního bubeníka Petersena, tak dohrávky nového bubeníka kapely Terryho Coxe.

  Singl sice propadl v Americe (#94), a překvapivě nebodoval příliš vysoko v domovské Británii (#49), ale v kontinentální Evropě si vedl výborně, do první desítky hitů se dostal v Dánsku, Německu, Španělsku, Belgii, Rakousku nebo Holandsku. Dobře se prodával také v Bee Gees vždy nakloněné Austrálii, kde poprvé prorazili ještě jako malé děti.

  Vzduch mezi bratry z Bee Gees se poté rychle pročistil a všichni tři Gibbové spolu už v roce 1970 začali znovu nahrávat, a i když Robin ještě několik sólových desek natočil (stejně jako Maurice i Barry) pracovali jako Bee Gees až do roku 2001.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...