Bee Gees – How Deep Is Your Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když se řekne Horečka sobotní noci, každý si představí dvě věci: Johna Travoltu a Bee Gees. Přitom až do postprodukčních prací na filmu se s muzikou bratří Gibbových vůbec nepočítalo. Vše potom rozhodl jediný víkend práce.

  Bee Gees původně vůbec nebyli ke spolupráci přizvaní,“ vzpomínat později Travolta. „Tancoval jsem na písně Stevieho Wondera a Boze Scaggse.“ Producent Robert Stigwood ale na poslední chvíli do projektu Bee Gees zapojil. Bratři Gibbové byli právě ve Francii a během jediného víkendu vznikly základy jedněch z jejich nejslavnějších písní. Barry Gibb řekl: „Musíte si uvědomit, že tehdy v polovině 70. let jsme byli mimo hlavní proud, zvuk Bee Gees zněl zastarale a hledali jsme novou cestu. Hitovou desku jsme nevydali snad tři roky. Takže jsme si říkali: pane jo, teď končíme, jako většina kapel 60. let. Netušili jsme, co se stane.“

  Uragán slávy, který film a nahrávky provázel, byl ještě silnější, než jejich nejslavnější období 60. let. Singly How Deep Is Your Love, Stayin’ Alive a Night Fever bouraly žebříčky po celém světě a prodávaly se v miliónových nákladech.

  Konkrétně skladba How Deep Is Your Love původně vznikla pro Yvonne Elliman, další zpěvačku přizvanou k projektu Horečky sobotní noci, ale nakonec ji nazpívali sami autoři (Yvonne od nich na oplátku dostala další hit If I Can’t Have You). Přesněji písni dominuje především sametový falset Barryho Gibba, který se stal doslova poznávací značkou této disco éry Bee Gees. Právě on byl také hlavním skladatelem melodie, ačkoliv mu s tím pomohl (nepřipsaný) Blue Weaver, někdejší klávesista skupin Amen Corner nebo Strawbs, který tehdy s Bee Gees vydatně spolupracoval. Výsledná nahrávka získala několik nominací (např. na Zlatý glóbus) a proměnila nominaci Grammy za nejlepší výkon skupiny v oblasti popu.

  Ačkoliv disco éra už je dávno minulostí, dodnes skladba má své fanoušky. Když se Barryho Gibba zeptal před pár měsíci jeden novinář, která písnička i dnes zaručeně dostane publikum do správné atmosféry, odpověděl, že pravděpodobně největší jistotou je právě How Deep Is Your Love.

  V roce 1983 kapelu zažaloval skladatel Ronald Selle, že skupina zde okopírovala jeho píseň Let It End, nicméně Bee Gees autorství obhájili poté, co se ukázalo, že Selle sice podobnou skladbu složil, ale nikdy nevydal. Písničku přebírali (a dodnes přebírají) hudebníci všech věkových kategorií od těch více „oldies“ jako Tina Turner, Dionne Warwick, Brotherhood Of Man, Ray Conniff nebo 5th Dimension, po mladší skupiny jako Backstreet Boys, N’Sync či Take That. Sáhli po ní také Michael Bublé nebo herec a zpěvák David Hasselhoff.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...