Beatles – Yellow Submarine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Písniček pro děti mezi celosvětovými hity nenajdeme moc, přesněji bychom je spíš spočítali na prstech rukou, ne-li jedné. Kapela Beatles v obrovském záběru, který měla, ale myslela i na tyto posluchače a právě dětem byl určený jejich hit z roku 1966 – Yellow Submarine, tedy Žlutá ponorka.

  Písničku napsal z větší části Paul McCartney a její vznik popisoval už za éry Beatles: „Yellow Submarine je velmi jednoduchá, ale trochu jiná než ostatní. Je to písnička pro legraci, pro děti, máme tady žlutou ponorku, kde si všechny děti užívají legraci. Zkrátka jsem jednoho večera šel spát a přemýšlel o tom, že nemáme žádnou písničku pro děti. A napadlo mě, že by bylo prima být ve žluté ponorce, kde je kapela a všichni vaši kamarádi.“

  Písničku nazpíval bubeník Ringo Starr a původně měla mít ještě jím namluvené intro, které napsal John Lennon, ale od toho nakonec Beatles upustili. Všechny efekty imitující život uvnitř ponorky natáčeli Beatles a jejich přátelé přímo ve studiu (kupříkladu bublající zvuk vykouzlil Lennon tak, jak to umí každé dítě – brčkem a sklenkou vody). Na nahrávací session nechyběl ani Brian Jones z Rolling Stones nebo Donovan (i když není jisté, jestli se nějak samotného nahrávání účastnili – každopádně Donovan Paulovi vypomohl z částí textu, jeho verše jsou „sky of blue, sea of green“). Ve finálním sboru si pak zazpívala třeba i Pattie, manželka George Harrisona, nebo údajně i producent Beatles George Martin, zkreslené hlasy v nahrávce patří Johnovi, Ringovi a Paulovi (v jednom z nich řada Čechů neváhala slyšet češtinu a výkřik „Prosíme nedýchat“).

  O dva roky později měl v kinech premiéru film, který inspirovala (a pojmenovala) právě Žlutá ponorka. Film se stal klasikou svého žánru a jedním z nejlépe vystihujících svou dobu (vizuálně i myšlenkově). Beatles se však na něm podíleli jen minimálně, prakticky jen souhlasili s použitím svých (převážně starších) písniček a k animovanému filmu natočili závěrečnou hranou scénu (postavy, které je ve filmu představovaly, ani nedabovali).

  Yellow Submarine vydali Beatles na albu Revolver, souběžně i na singlu v kombinaci s naopak velmi vážnou sociální baladou Eleanor Rigby a posléze ještě do třetice na soundtracku ke stejnojmennému filmu. Písnička získala prestižní cenu Ivor Novello Award a stejně jako drtivá většina singlů Beatles bodovala na prvních místech v celé řadě zemí všude po světě (pouze v Americe, kterou tehdy Lennon pobouřil výrokem, že Beatles jsou populárnější než Ježíš, se zastavila „už“ na #2 za písní Supremes You Can’t Hurry Love). I tak se jen v Americe během měsíce prodalo 1 200 000 kusů singlu, Beatles tak získali svou dvacátou první zlatou desku a překonali tak dosavadního rekordmana v jejich počtu Elvise Presleyho.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...