Beatles – The Ballad Of John And Yoko

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Každý singl, který kdy vydali Beatles, se stal obrovským celosvětovým hitem. Zpočátku skládali písničky na neutrální zamilované témata, postupně do nich ale pouštěli více soukromí a svých vlastních zážitků. Snad nejlepším příkladem toho je The Ballad Of John And Yoko. Je to ale skutečně singl Beatles?

  Celé to vzniklo velmi rychle – 12. března 1969 se oženil Paul McCartney s Lindou Eastman, to vyprovokovalo Johna Lennona s Yoko Ono, aby se vzali také, spontánně se rozhodli dva dny po Paulově svatbě. Nejdřív se chtěli vzít na moři v Dorsetu, ale nezískali okamžité povolení. Odletěli proto do Paříže, aby se vzali tam, ale na místě je dostihl telegram asistenta Petera Browna, že to není možná ani tam, ale šlo by to na Gibraltaru, který je britským územím. A právě tam si konečně John a Yoko řekli své ‚ano‘ a vyrazili do Amsterdamu na tiskovku pořádanou v posteli v hotelovém pokoji. A právě celý tento příběh detailně popisuje písnička The Ballad Of John And Yoko.

  John ji napsal během chvilky a nechtěl čekat s natáčením, proto se bleskově dohodl s Paulem, že ji natočí ještě ten den, i když George Harrison a Ringo Starr nebyli zrovna po ruce. Všechny nástroje tak hrají právě jenom John s Paulem (George ale jako satisfakci dostal prostor na druhé straně singlu se svou písničkou Old Brown Shoe, což bylo teprve podruhé, co jeho písnička obstála ve výběru pro singl Beatles).

  Říká se, že Lennon později, jako poděkování za McCartneyho pomoc při natáčení, jej uvedl jako spoluautora své sólové písničky bez Beatles Give Peace A Chance. Po vydání Ballad Of John And Yoko se singl ihned vyšplhal na první místo, kde ještě 2 týdny předtím byla jejich Get Back, Beatles tak málem stihli sesadit z prvního místa sami sebe (což se jim v minulosti už povedlo např. s alby Please Please Me a With The Beatles).

  Interpret: The Beatles
  Autoři: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...