Beatles – She Loves You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes si představíme nejslavnější liverpoolskou čtyřku Beatles, a to s hitem, který jim jako první přinesl zlatou desku, tj. prodalo se jej po vydání jenom v samotné Anglii milion kusů.

  She Loves You byla nejočekávanějším singlem sezony, Beatles už se prosadili hlavně hity Please Please Me a From Me To You a náctileté dívky po nich už šílely, byť zatím pouze v Británii. She Loves You byla pak nejlepší ukázkou toho, v čem kapela byla tak silná – nosná podmanivá melodie, silný doprovod s charakteristickým šustivým zvukem otevřené Ringovy „hajtky“, sezpívané trojhlasy Johna, Paula a George, zamilovaný text a novinka, která se pro ně také stala na čas symbolem – opakování slůvek yeah yeah yeah (McCartney původně prosazoval významově obdobné yes yes yes, ale Lennon jej přesvědčil, že toto bude znít lépe). Napsali ji společně John s Paulem v hotelovém pokoji, když jeli Beatles společné turné s Royem Orbisonem a Gerry And The Pacemakers, inspirací jim prý byla píseň Forget Him Bobbyho Rydella.

  Vydání singlu upevnilo Beatles jako bezkonkurenčně nejpopulárnější kapelu Británie, stal se nejprodávanějším singlem britské historie a tento post držel až do roku 1977, kdy ho překonal opět Paul McCartney s hitem Mull Of Kintyre. Jedním z těch, kdo si ho koupil, a to dokonce jako svou úplně první desku, byl také patnáctiletý Ozzy Osbourne.

  Sami Beatles natočili později v Paříži She Loves You znovu (na stejný hudební doprovod), ovšem v němčině jako Sie liebt dich přímo pro německý trh (spolu s rovněž německy přezpívanou I Want To Hold Your Hand). A zatímco anglická verze v Německu zabodovala na 12. místě žebříčku, německá vyskočila ještě o pět příček výše (a překvapivě zabodovala třeba také v Kanadě).

  Zajímavé bylo, že singl vyšel také v Americe, ale při prvním vydání nevzbudil vůbec žádný ohlas, teprve po vydání dalšího singlu (I Want To Hold Your Hand) vyšla She Loves You znovu a prosadila se tentokrát na nejvyšším místě žebříčku (stejně jako v Dánsku, Švédsku, Norsku, Kanadě a dalších zemích). Základní motiv She Loves You později Beatles ještě zapojili do konce písně All You Need Is Love.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...