Beatles – Michelle

 • Kategorie: Hudební knihovna

  A Taste Of Honey, And I Love Her, Yesterday, Here, There And Everywhere nebo Let It Be. Téměř na každé album Beatles nazpíval Paul McCartney nějakou výraznou baladu, až se z toho stala jakási tradice. V roce 1965 proto všichni čekali, jakou baladu si nachystal na šesté album skupiny Rubber Soul

  Onou slavnou baladou se stala Michelle. V roce 1965 byla ovšem už poměrně starým zbožím. Paul její základ složil kolem roku 1959 jako jednu ze svých prvních písní. Do raného rock and rollového repertoáru Beatles se ovšem neměla šanci probojovat. Když už kapela hrála balady, sázela na osvědčené hity jako To Know Her Is To Love Her či Falling In Love Again. Dozrál na ni čas právě až při přípravě alba Rubber Soul.

  Michelle byla melodie, kterou jsem složil ve stylu Cheta Atkinse, vybrnkáváním,“ vzpomínal Paul McCartney. „Existuje skladba Trambone s opakující se linkou, kde hrál melodii na basu. To bylo pro nás něco nového, tak hráli kytaristé v klasice, ale ne v rock and rollu. Chtěl jsem napsat něco v podobném stylu…“ Když potom Paul skladbu připravoval do finální podoby, napadlo ho, že by část textu mohla být ve francouzštině.

  Problém byl ovšem v tom, že Paul, ani nikdo jiný v Beatles francouzsky neuměl… Naštěstí kamarád Ivan Vaughan přivedl na jeden večírek svou ženu Jan, která byla učitelkou francouzštiny. Příběh opět popisuje Paul: „Řekl jsem, že se mi líbí jméno Michelle, a jestli zná nějaké francouzské slovo, které by se s tím rýmovalo. Ona povídá: ‚Ma belle‘. Když jsem se zeptal, co to znamená, odpověděla, že ‚má krásko‘. Tak povídám, skvěle, bude to love song.“ Paul se s Jan posadil, vymýšlel různé anglické verše, ona mu je překládala do francouzštiny a učila ho slovíčka vyslovovat. „Po letech jsem jí poslal šek, protože si ho zasloužila, byla vlastně spoluautorkou té písničky,“ dodává McCartney.

  Přestože Michelle bývá připisovaná pouze jemu, autorství Lennon-McCartney je v tomto případě skutečně na místě. Alespoň dle vzpomínek Johna Lennona z rozhovoru, který dal krátce před svou smrtí v roce 1980: „Někde jsme tehdy byli, když Paul přišel do pokoje a zabroukal prvních pár taktů. Pak se zeptal, co s tím dál. Zrovna jsem poslouchal Ninu Simone, myslím, že to byla I Put A Spell On You. Byl tam takový verš, kde zpívala jen ‚I Love You, I Love You“. A to mě přivedlo na nápad pro tu prostřední část ‚I Love You, I Love You, I Lo-o-ove You‘.“

  Baladu Michelle Beatles natočili odpoledne 3. listopadu 1965. Na svých koncertech ji nikdy nehráli, ale sám Paul se k ní zejména posledních dvacet let průběžně vrací.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...