Beatles – Lucy In The Sky With Diamonds

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dneska (2. března) je to 46 let ode dne, kdy Beatles pod dohledem producenta George Martina pracovali na písni Johna Lennona Lucy In The Sky With Diamonds, byla to písnička postavená na dětské hravosti, která paradoxně vzbudila zcela absurdní drogovou fámu.

  Ve stejný den, kdy Beatles získali cenu Grammy za svou píseň Eleanor Rigby z alba Revolver, natáčeli ve studiích na Abbey Road „Lucku na nebi s diamanty“. Inspirací byl obrázek, který malý Lennonův syn (a později také úspěšný hudebník) Julian namaloval ve škole podle své spolužačky Lucy O’Donnell. Přinesl domů namalovanou létající dívku, a když se ho John Lennon zeptal, kdo je to, odpověděl: Lucka na nebi s diamanty. Johnovi se to tak líbilo, že právě podle toho napsal slavnou psychedelickou píseň, která pak vyšla na albu Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.

  Posléze ovšem název písničky spustil absurdní fámu, když si jeden novinář všiml, že počáteční písmenka slov (mimo předložek a členu) jsou LSD a začal tvrdit, že písnička je skrytou propagací stejnojmenného halucinogenu. Ačkoliv článek vznikl spíše pro vyplnění prostoru v novinách, spustil skutečné spekulace o všelijakých nesmyslných skrytých poselstvích textů Beatles a BBC nakonec dokonce zakázala píseň vysílat. Sám Lennon později už s humorem konstatoval, že raději pak zkontroloval všechny svoje ostatní písničky, ale žádná už naštěstí ona písmenka v názvu neměla.

  Lucy In The Sky With Diamonds později přezpíval např. Elton John nebo kapela Grateful Dead, inspirovala taky hit skupiny John Fred and his Playboy Band, která tak trochu jako parodii natočila hit  nazvaný Judy in Disguise (With Glasses) – Judy v přestrojení (s brýlemi).

  Interpret: The Beatles
  Autor: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1967

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...