Beatles – Let It Be

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když Beatles natáčeli své chronologicky poslední vydané album, mělo se jmenovat Get Back (Návrat zpět), ale na poslední chvíli jej trefně přejmenovali podle Paulovy balady Let It Be (Nech to být). Bylo to symbolické, protože deska nakonec vyšla už po rozpadu kapely…

  Celý koncept Get Back / Let It Be měl být návratem Beatles k jejich kořenům, chtěli novou desku natočit tak jako za starých časů, bez studiových vymožeností jako by hráli živě na koncertě. Celý vznik alba také natáčeli jako film. Nicméně přes několik odlehčených momentů se projekt nedařil, Beatles už tehdy podléhali ponorkové nemoci (což navíc přiživovala neustálá přítomnost Yoko Ono ve studiu a její vliv na Lennona) a písničky nezněly tak, jak by si Beatles představovali. Nakonec celý projekt opustili, předali ho producentovi Philu Spectorovi, aby s ním „něco“ udělal. Sami se raději vrhli zatím do práce na klasicky studiově vypracovaném albu Abbey Road.

  Spector nakonec z mnohahodinových záznamů často nepoužitelných kvalit přesto vykřesal desku, která se stala jejich posledním albem a titulní melodie do jisté míry získala punc labutí písně kapely a pro leckoho i celých šedesátých let.

  Nicméně samotný titul s rozpadem Beatles nijak nesouvisí. Snad jen tím, že Paul tehdy procházel těžkým psychickým obdobím a právě to se v textu písně projevilo. Někteří ji považovali za bezmála spirituální píseň díky tomu, že McCartney v textu zpívá o tom, jak k němu ve snu přišla „mother Mary“ (matka Marie) a uklidnila ho slovy, ať se ničím netrápí a nechá to být. Paul ovšem neměl na mysli biblickou Pannu Marii, jak se většina lidí domnívala, ale svou skutečnou maminku, o které se mu zdál tento sen (Mary McCartney zemřela, když mu bylo 13 let).

  Nicméně i John Lennon (který na nahrávce hraje na baskytaru) si myslel, že jde o křesťanské poselství, díky čemuž mu byla písnička protivná a na albu v předělu mezi Dig It a Let It Be do ní rýpne tím, že ji vtipným hlasem uvede jako „Hark The Angels Come“ (Naslouchej přijdou andělé). Kdyby věděl, jak Paul text myslí, pravděpodobně by si tento vtípek odpustil, protože právě předčasné smrti jejich matek oba kamarády v dětství velmi spojovaly (Lennonova matka Julia zemřela při automobilové nehodě v jeho 17 letech). Lennon ale o McCartneyho inspiraci nevěděl a díky tomu k písni zůstal poměrně skeptický i později, v roce 1980 řekl: „To je prostě Paul. Co k tomu říct? S Beatles to nemá nic společného, klidně by to mohl nahrát s Wings. Nevím, na co myslel při psaní té písničky, asi chtěl udělat něco jako Bridge Over Troubled Water, řekl bych, nevím, ale určitě chtěl udělat něco takového.“ (Lennon se mýlil, singly sice vyšly ve stejnou dobu, a dokonce právě tato píseň Simona a Garfunkela v Anglii jediná nepustila Let It Be na 1. místo žebříčku, ale ve skutečnosti ji Beatles natočili o celý rok dříve). Je ale pravdou, že Lennon byl po rozpadu kapely velmi kritický k řadě písniček Beatles, svých i Paulových.

  Nicméně přes Lennonovu kritiku byla Let It Be obrovským úspěchem, díky filmu získala dokonce Oscara (Best Original Song Score) a v obdobné kategorii také cenu Grammy.

  Vedle nekonečného množství předělávek písně vznikla v roce 1987 charitativní nahrávka seskupení pod názvem Ferry Aid (včetně McCartneyho) a v této verzi písnička na tři týdny obsadila první místo hitparád. Paul ji také dodnes hraje na každém koncertě a pro úplnost od Beatles existují čtyři odlišné verze: singlová, z alba Let It Be, z CD The Beatles Anthology 3 a syrovější verze z CD Let It Be …Naked.

  A ještě dvě perličky na závěr – jde o jedinou nahrávku Beatles, kde ve sborech zpívá tehdejší McCartneyho žena Linda (Let It Be zazněla i na jejím pohřbu) a také vůbec o první píseň Beatles oficiálně vydanou za nejželeznější oponou v Sovětském svazu (1972).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...