Beatles – Lady Madonna

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1968 se od Beatles čekalo, že po revolučních albech jako Revolver a Sgt. Pepper opět posunou dál jak skladatelské hranice v pop music, tak i v natáčecích technikách. A Beatles všechny překvapili tím, že se jednoduše vrátili k rock and rollu a nabídli klasickou „dvanáctku“ Lady Madonna.

  Se základem písničky přišel Paul McCartney, kterého k názvu (a textu) inspirovala novinová fotografie s názvem Madona z hor – byla to fotka africké ženy, která kojila dítě. Hudebně se prý Paul snažil složit něco v duchu písní Fatse Domina, a jak později prozradil, zpívat se prý zase snažil tak trochu jako Elvis Presley (a evidentně se mu to povedlo – Elvis i Fats pak písničku zařadili do svých repertoárů). Občas je ale písničce vytýkáno, že zní velmi obdobně jako stará jazzová klasika Bad Penny Blues, kterou v 50. letech proslavil Humphrey Lyttleton.

  Ačkoliv název by mohl naznačovat, že půjde o nějaké náboženské téma, je to právě naopak, text Lady Madonna je věnovaný ryze světským problémům, konkrétně tomu, jak tráví týden matka, která se stará o své děti. Později si někdo všiml, že jsou zde jmenovány všechny dny v týdnu kromě soboty, což – jako u Beatles téměř vždy – spustilo nesmyslné spekulace, čeho všeho by to mohlo být znamení. Když se po mnoha letech McCartneyho zeptali, on sám si to prý do té doby neuvědomil a jen zavtipkoval, že ten den si asi prostě vyšla ven a užila si večer. John Lennon s textem Paulovi pomáhal, což vysvětluje, proč jej později zmínil ve svém textu písně Glass Onion (z tzv. Bílého dvojalba).

  Šlo také o jeden z nemnoha případů, kdy si Beatles do studia pozvali profesionální hudebníky, konkrétně saxofonisty v čele s Ronniem Scottem, jedním z nejslavnějších jazzových saxofonistů Británie (přesto nakonec jeho sólo výrazně zkrátili a ve výsledném mixu trochu utopili, což Scotta rozhodně nepotěšilo, ale na CD Beatles Anthology 2 je jeho sólo slyšet již mnohem lépe).

  Když už byla písnička hotová a připravená k vydání, rozhodli se k ní Beatles natočit i promo film (tehdy byly filmové snímky k písničkám ještě v plenkách, MTV byla hudbou daleké budoucnosti a většina „videoklipů“ z 60. let jsou jednoduše vystříhaná vystoupení z různých televizních show). Beatles ale v tomto případě chtěli natočit skutečný snímek, jak pracují ve studiu. A když už v tom byli, začali skutečně pracovat na nové písničce, takže pokud sledujete klip písně Lady Madonna, vidíte Beatles natáčet Lennonovu píseň Hey Bulldog (po letech byl ještě tento film přestříhán i pro klip k Hey Bulldog).

  Pro Beatles to byla poslední deska vydaná na značce Parlophone, všechny jejich další desky (počínaje hitem Hey Jude) už vyšly na vlastní značce skupiny Apple.
  Paul McCartney Lady Madonnu po rozpadu Beatles často zpíval (a zpívá) na svých koncertech, ale nazpíval ji také již zmíněný Fats Domino, pro kterého se stal posledním hitem v americkém žebříčku Billboard. Také si ji střihla královna soulu Aretha Franklin, nebo ji na koncertech či zkouškách občas improvizovaně zpíval i Elvis Presely.

  Interpret: The Beatles
  Autoři: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...