Beatles – I Want To Hold Your Hand

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ve Velké Británii se skupina Beatles prosadila prvním singlem Love Me Do (1962), ale Amerika zůstávala ještě mnoho měsíců k britské novince zcela chladná. Ostrovní trháky Please Please Me, From Me To You a She Loves You v Americe nikoho nezajímaly. Zprvu. Potom vyšla I Want To Hold Your Hand a svět už nikdy nebyl stejný.

  Psal se 17. říjen roku 1963, když se John, Paul, George a Ringo sešli pod dohledem producenta George Martina ve studiích na Abbey Road, aby natočili další singl. Pochopitelně šlo o novou kompozici Lennona a McCartneyho a jmenovala se I Want To Hold Your Hand.

  Tehdy jsme s Paulem skládali ještě společně, jako v případě I Want To Hold Your Hand,“ vzpomínal před smrtí John Lennon. „Pamatuju se, když jsme našli TEN akord, který tu písničku udělal. Byli jsme dole ve sklepě v domě u Jane Asher (tehdejší přítelkyně McCartneyho, pozn.) a hráli jsme společně na piáno. Měli jsme už ‚Oh you-u-u… got that something‘, když Paul zahrál ten akord. Otočil jsem se na něj a řekl, ať to zahraje znovu, bylo to přesně ono. Takhle jsme tehdy skládali, tomu druhému přímo před nosem.“

  Do té doby Beatles vše natáčeli na dvoustopé zařízení (tj. mohli pouze jednou přidat další nástroj či hlas k nahranému základu), v době natáčení I Want To Hold Your Hand už se ale vědělo, že kapela nese peníze. A tak do nich společnost EMI investovala: Beatles tehdy poprvé natáčeli na čtyřstopý magnetofon. A dali si skutečně záležet, vzniklo sedmnáct verzí, než byli s výsledkem spokojení. Paul McCartney: „Slyšel jsem nedávno ty pásky z nahrávání, kdy odpočítávám I Want To Hold Your Hand. Byl jsem tenkrát pěkně šéfovitej: ‚Pšššt, pššt! Ať je to čistý. No tak pojďte na to! Jedem… Raz, dva… No tak dost, sakra, ať je to dobrý!’ Hádám, že to ostatním asi mohlo jít pěkně na nervy.“

  Všechno každopádně klaplo na jedničku – v Británii se objednávky singlu vyšplhaly na milión ještě dříve, než se deska fyzicky do krámů dostala, takže Beatles měli doma zlatou desku dříve, než si kdo jediný singl koupil. Pro skupinu měl ale zásadní význam její americký úspěch – ve Spojených státech vyšla dva dny po Vánocích roku 1963 a byl to první hit, který od Beatles dobyl americký žebříček. USA okamžitě zachvátila beatlemánie a spustila i tzv. britskou invazi do Ameriky.

  A nezbývá než vzpomenout na podivný případ, kdy se Beatles nechali umluvit ke zcela neobvyklému – pro ně – komerčnímu tahu. Přezpívali dva své hity do jiného jazyka, konkrétně do němčiny I Want To Hold Your Hand (Komm, gib mir deine Hand) a She Loves You (Sie liebt dich). Do němčiny jim hity přeložil lucemburský zpěvák Camillo Felgen (na doporučení německého producenta). Sešel se dokonce s Beatles při natáčení a slova je učil foneticky vyslovovat. A americký trh byl natolik nažhavený na Beatles, a konkrétně jejich průlomový hit, že dokonce i německou verzi zařadili na americké kompilační album Something New. V Německu vyskočila Komm, gib mir deine Hand na první místo a Sie liebt dich na sedmé.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...