Beatles – Hey Jude

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Počátkem února 2011 jsme vám poprvé nabídli naši hudební knihovnu, ve které si přibližujeme slavné písně, které znáte z našeho vysílání. Začínali jsme tehdy s Beatles a jejich filmovým hitem Help!, dnes je tu již třístý díl hudební knihovny a věnujeme jej v tomto výročí opět Beatles a jejich nesmrtelné skladbě Hey Jude.

  V každé knize o Beatles se dočteme, že ji Paul napsal pro Juliana, prvorozeného syna Johna Lennona, když se jeho rodiče rozešli. Dejme tedy právě Julianovi slovo z interview v roce 1987: „Paul mi řekl, že tehdy hodně přemýšlel o tom, jak mi je a čím procházím, často jsme tenkrát trávili čas spolu, popravdě víc než s tátou. Myslím, že existuje mnohem víc fotek z dětství mě a Paula než mě a táty.“

  Sám Lennon písničku McCartneymu i po rozpadu Beatles chválil (v roce 1972 ji označil za vůbec nejlepší, kterou napsal), ale byl přesvědčený, že je ve skutečnosti o něm. Ve svém posledním rozhovoru pro časopis Playboy se snažil dostat více do hloubky: „Paul řekl, že to napsal o Julianovi, věděl, že se s Cyn (matka Juliana, pozn.) rozcházíme a že je opustím. Byl trochu jako jeho strejda, zajel tehdy za ním a z toho vznikla Hey Jude. Ale já to vždycky vnímal jako písničku o mně. Teď musím vypadat jako jeden z těch fanoušků, co za vším něco vidí, ale přemýšlejte o tom: Yoko přichází na scénu, on zpívá ‚Hey Jude‘ – ‚Hey John‘, podvědomě říká, odejdi, nech mě už samotnýho. Ale na druhé straně nechce, abych odešel. Anděl v něm říká: ‚Pánbůh s tebou‘, a Ďáblovi v něm se to nelíbí, protože nechce ztratit parťáka.“ Každopádně McCartney dodnes prezentuje původní variantu o Julianovi, originální název byl Hey Jules, což posléze změnil na lépe znějící Hey Jude (podle jedné postavy z muzikálu Oklahoma).

  Dejme ještě slovo Paulovi, jak viděl přístup zbylých členů skupiny. S Georgem Harrisonem se zprvu neshodli: „Když jsme poprvé zkoušeli, zazpíval jsem ‚Hey Jude‘ a George kytarou odpověděl, pokračoval jsem ‚don’t make it bad‘ a on zase odpověděl. Hrál odpovídačky na každý další verš a já na to: ‚Hele, počkej přece, takhle to nechceme. Možná bude lepší, když to budeš hrát až později, na začátku by to mělo být jednoduché.‘ A on na to, že jo a fajn, ale bylo znát, že se mnou nesouhlasí. Pro mě to bylo důležité, ale když kytaristovi začnete říkat, že se vám nelíbí, jak něco hraje, vypadá to, že se ho snažíte shodit. Myslím, že si George asi musel říkat: ‚Tak ty mě teď budeš poučovat, jak mám hrát? Ale já jsem taky člen Beatles, víš?‘ Takže chápu jeho pohled na věc.“ Naopak Ringův „pozdní nástup“ popsal jindy novináři Barrymu Milesovi: „Natáčeli jsme ve studiích Trident Studios v Soho a Ringo si odskočil na záchod. Měl to jen pár metrů od bicích, ale jelikož jsem ho měl za zády, neviděl jsem ho a myslel jsem, že sedí za bicími. Začal jsem hrát a rovnou se natáčelo, Hey Jude měla dlouhou předehru a najednou vidím, jak Ringo po špičkách běží, aby se dostal k bicím. A jakmile si sednul, bum bum bum, načasování bylo naprosto perfektní! V tu chvíli se musíte smát, ale zároveň vám hlavou prolétne, že to je přesně ono, a dáte do toho ještě víc, protože si řeknete, sakra, to bude ta finální verze, to je přesně ta magie, kterou potřebujete.

  Hey Jude nahrávali Beatles v červenci 1968 a pro finální část skladby najali šestatřicetičlenný orchestr. Deska vyšla 26. srpna 1968 (v kombinaci s Lennonovou Revolution) a stala se nejdelší písničkou (7:11), která dobyla žebříček. Zároveň také první deska, kterou Beatles vydali na značce své vlastní firmy Apple. Okamžitě obsadila první místa žebříčků téměř všude, kde vyšla (Británie, USA, Austrálie, Kanada, Německo, Irsko, Nizozemí, Španělsko, Švédsko, Norsko, Dánsko…), a jen do konce roku už výkazy hlásily pětimiliónový prodej, což vzápětí deska ještě zdvojnásobila.

  A dvě aukční perličky – v roce 1996 koupil originální autorský rukopis písně právě Julian Lennon za 25 000 liber. V roce 2002 oznámila aukční společnost Christie‘s nabídku jiného originálního rukopisu textu za 80 000 liber, ale Paul McCartney tehdy soudně zakročil s argumentem, že mu byl rukopis ukraden z londýnského domu, a k aukci nakonec nedošlo. 

  Interpret: The Beatles
  Autoři: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...