Beatles – Here, There And Everywhere

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Od prvního alba skupiny Beatles se stalo nepsanou tradicí, že na něm měl Paul McCartney nějakou baladu. A Taste Of Honey, Till There Was You, And I Love Her, Michelle nebo Yesterday. Pro album Revolver složil píseň, kterou dnes označuje za svou vůbec nejoblíbenější z těch, které napsal – Here, There And Everywhere.

  Paul McCartney základ písně složil v domě u Johna Lennona, zatímco čekal, až se jeho kamarád probudí. „Seděl jsem u bazénu s kytarou, v jednom z těch slunečních lehátek, a jen tak si brnkal v éčkové stupnici. Po chvíli jsem našel pár akordů a myslím, že když se vzbudil, už jsem většinu měl. Tak jsme šli dovnitř a dotáhli ji.“ Někteří v ní slyšeli lehkou inspiraci z Paulovy nejoblíbenější písně od kapely Beach Boys – God Only Knows, což připouštěl i sám McCartney.

  John Lennon písničku krátce před svou smrtí komentoval slovy: „Řekl bych, že to je celé Paulova práce. A jedna z mých nejoblíbenějších písniček od Beatles.“ Takovými komplimenty John zpravidla velmi šetřil. Ostatně jeho tehdejší skladba Woman má podobnou strukturu, není vyloučené, že se nechal Here, There And Everywhere inspirovat.

  Beatles nahrávku pořídili během finálních session alba Revolver v létě roku 1966. McCartney se při natáčení hlavní pěvecké linky prý snažil imitovat tehdejší nový objev Rolling Stones a přítelkyni Micka Jaggera, zpěvačku Marianne Faithfull. Doprovodné vokály ke skladbě nazpívali spolu s Johnem a Georgem Harrisonem. Jak později vzpomínal producent George Martin, jednalo se o poměrně jednoduše vystavěné harmonie, které Beatles snadno a rychle odzpívali, ale o to efektivněji nakonec vyzněly. Sám Martin písničku rovněž ocenil jako jednu z nejlepších Paulových prací.

  V domovské Británii z alba Revolver vyšel singl s jinými písněmi (Yellow Submarine a Eleanor Rigby), tudíž písnička nemohla vstoupit do hitového žebříčku. Během let se ale v jiných zemích dostala i na malé desky. Alternativní verze Here, There And Everywhere se o mnoho let později objevila na singlu Beatles Real Love (1996). Mezitím ji ale přezpívalo mnoho a mnoho dalších hudebníků. Za všechny jmenujme alespoň několik nejslavnějších: David Gilmour, Emmylou Harris, John Denver, Petula Clark, Perry Como, Céline Dion, Jose Feliciano, Fourmost nebo Bobbie Gentry. Sám Paul McCartney natočil ještě novou verzi pro svůj film Give My Regards To Broad Street (1984) a píseň zařazuje ji i do svých koncertních show.

  Art Garfunkel označil Here, There And Everywhere za nejlepší popovou skladbu ze všech a časopis Mojo ji zařadil na 4. místo (za In My Life od The Beatles, Satisfaction od The Rolling Stones a Over The Rainbow od Judy Garland).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...