Beatles – From Me To You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Nikdo nepochybuje o důležitosti skupiny Beatles ve vývoji populární hudby. Dnes se s hudební knihovnou vrátíme do jejich začátků a připomeneme si vůbec první singl skupiny, který ve všech stěžejních britských žebříčcích zabodoval na #1.

  Sice už druhý singl Beatles Please Please Me (1963) v některých žebříčcích zabodoval na prvním místě, ale v dnes nejčastěji citovaném Record Retailer se zastavil na 2. místě a proto ono prvenství bývá skutečně připisované až písničce From Me To You. John Lennon s Paulem McCartneym ji společně napsali během turné, na které Beatles vyjeli se zpěvačkou Helen Shapiro. K názvu je inspirovala dopisní rubrika časopisu New Musical Express From You To Us.

  Skládali ji cestou v autobuse, jímž přejížděli mezi štacemi, a byl s nimi i zpěvák a skladatel Kenny Lynch, který se nabídl, že chlapcům pomůže něco napsat. Další skladatel Roger Greenaway později vypravoval, jak to dopadlo: „Asi po půlhodině se od nich vrátil, sedl si vedle mě a prohlásil: ‚Tak to by bylo. S těmi idioty už žádnou další srágoru vymejšlet nehodlám, nevědí o skládání ani prd. Hotovo, končím s nima.‘“ Ovšem Kenny Lynch velmi brzy pochopil, jak moc se mýlí, dokonce se vzápětí stal vůbec prvním zpěvákem, který nazpíval nějakou jejich píseň (Misery).

  Myslím, že jsme to napsali v autobuse a že první verš byl můj,“ vzpomínal Lennon v roce 1980. „Původně to bylo mnohem bluesovější. I v dnešní době by se to dalo zajímavě přearanžovat.“ Ostatně i McCartney už v roce 1964 konstatoval: „Ta písnička by se klidně dala udělat jako stará ragtimeovka, zejména její prostřední část.“ Přesto první jedničkový hit málem skončil v koši, jak vzpomínal opět John: „Málem jsme to nenahráli, protože nám to přišlo až moc bluesové, ale když jsme to dokončili a George Martin vymyslel aranžmá pro harmoniku, znělo to už v pohodě.“ Byl to také producent Martin, který vymyslel úvodní takty písně s nonsensovými slabikami „da da da“. Ačkoliv původně ji zamýšleli jako B stranu ve stejné době složené písně Thank You Girl, po poslechu výsledku písně na singlu otočili – a dobře udělali.

  Beatles s From Me To You z vrcholu žebříčku odsunuli své liverpoolské kamarády Gerry And The Pacemakers s hitem How Do You Do It?, který sami Beatles předtím odmítli na desce vydat. Na vrcholu žebříčku se drželi celých sedm týdnů, než je sesadili opět Gerry And The Pacemakers s hitem I Like It. From Me To You se také stala první písničkou, kterou nazpíval od Beatles americký zpěvák, a to dokonce předtím, než v Americe prorazili. Del Shannon s Beatles vystupoval na stejné show v roce 1963 a natolik se mu líbila, že po koncertě Johna požádal, zda by ji mohl v Americe nazpívat. Hit mu ale nepřinesla a v Americe při prvním vydání propadla i verze od Beatles. A konečně u nás ji přezpíval Karel Gott také velmi brzy – pod titulem Adresát neznámý.

  Poprvé, kdy jsem si řekl, že jsme to fakt dokázali,“ vzpomínal Paul o mnoho let později, „byl okamžik, kdy jsem ležel v posteli a slyšel z ulice mlékaře, který si pískal From Me To You. Popravdě jsem si jistý, že jsem ji jednou slyšel pískat i nějakého ptáka. Přísahám, skutečně ano!


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...