Beatles – Day Tripper

 • Kategorie: Hudební knihovna

  S odstupem času se drtivá většina singlů Beatles zdá vždy jako pečlivě propracovaný a promyšlený kousek práce. Přitom je pravdou, že sama skupina byla mnohdy pod časovým presem a své písně John Lennon s Paulem McCartneym sypali z rukávů tak rychle, jak dokázali, aby dostáli všem závazkům, které měli ve smlouvách. Přesto odváděli neuvěřitelnou práci. Podobnou rychlovkou byla také Day Tripper.

  „Day Tripper byla napsaná v presu,“ vzpomínal John Lennon. „Napsal jsem to podle staré folkové písničky, kterou jsem skládal asi o měsíc dřív. Šlo to pěkně ztuha a je to na ní taky slyšet. Neměla žádný velký smysl, prostě písnička o drogách. A líbil se mi ten název.“ Paul McCartney doplnil: „Napsali jsme ji dohromady, ale myslím, že větší část přinesl John, protože také zpíval hlavní hlas. Ale pracovali jsme na ní společně.“ Do druhé sloky původně připsali jeden dosti přisprostlý verš, ale nakonec jej na poslední chvíli změnili do publikovatelné podoby.

  Day Tripper Beatles natočili v říjnu 1965 během nahrávacích frekvencí alba Rubber Soul. Věděli, že v souladu se svou smlouvou potřebují vedle připravovaného alba vydat i nový singl a zpravidla byli neradi, když se písně z LP měly objevit i na singlu (byť to vydavatelská společnost v minulosti udělala např. se skladbami z filmů Perný den a Help!). Proto během nahrávání, kdy Paul McCartney vůbec poprvé použil svou novou baskytaru Rickenbacker, vznikl na Rubber Soul nezařazený singl Day Tripper / We Can Work It Out.

  Nastal ovšem jiný problém: Beatles se nemohli rozhodnout, která z písní bude „áčkem“, tedy příštím hitem skupiny. Popravdě šlo jen o ega obou hlavních skladatelů – zatímco John vehementně prosazoval Day Tripper, McCartney podporován Harrisonem zase We Can Work It Out. Nakonec se rozhodli pro kompromis a šlo o vůbec první malou desku prezentovanou jako „singl o dvou A stranách“.
  Dvojice písní po vydání na pět týdnů ovládla britský žebříček (v USA bodovala každá zvlášť a fanoušci dali nakonec za pravdu Paulovi: žebříček ovládla We Can Work It Out, zatímco Day Tripper se dostal „jen“ na #5).

  Skladba je v zásadě klasickou rock and rollovou dvanáctkou, jejíž název Day Tripper (Jeden den na výletě) je slangovým výrazem pro člověka, který si chce vyzkoušet odvázaný život hippies (zejména v návaznosti na drogy), ale rychle od něj zase uteče: „Day trippers jsou lidi, co si užijou jeden (drogový, pozn.) výlet, že jo? Zpravidla někde na přívozu nebo tak něco. Bylo to myšlený ve smyslu – jo, takže tenhle víkend budeš za hippíka… Chápete?“ vysvětloval John Lennon.

  Nicméně spěch v přípravě singlu si přeci jen vyžádal svou daň – při výsledné mixáži došlo k jedné z nejvýraznějších technických chyb, jakou na deskách Beatles najdeme, kdy kolem druhé minuty písně na okamžik zcela zmizí kytara s tamburínou (na pozdějších remasterovaných vydáních byla tato nepřesnost opravena).

  Beatles k Day Tripper natočili několik propagačních videofilmů (aby hit mohli prezentovat i v zahraničí) a také píseň zařadili do repertoáru na své turné, díky čemuž koluje mezi sběrateli mnoho koncertních záznamů. Mezi slavnými hudebníky, kteří píseň převzali, najdeme např. Otise Reddinga, Jimiho Hendrixe či Jamese Taylora.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...