Beatles – Come Together

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Abbey Road bylo poslední album, které Beatles natočili před svým rozpadem. Jde zároveň o jedno z jejich nejvíce oceňovaných alb, jež dodnes figuruje téměř v každém přehledu nejlepších rockových alb historie. Desku otevírá píseň Johna Lennona Come Together.

  Inspirací pro vznik písně byl drogový guru a propagátor především halucinogenu LSD Timothy Leary. Znal se s Johnem Lennonem (účastnil se například natáčení singlu Give Peace A Chance) a přemluvil ho, aby mu napsal písničku pro jeho chystanou politickou kampaň – chtěl píseň s titulem „Come Together, Join The Party“. Lennon souhlasil a písničku pod tímto názvem skutečně napsal. Leary se ale nakonec rozhodl ji nepoužít; Lennon text upravil do prakticky nonsensové poezie, což přirozeně později inspirovalo fanoušky, aby v textu hledali všemožná skrytá poselství.

  Svůj přínos k písni měl i Paul McCartney, jak prozradil časopisu Rolling Stone, navrhl Johnovi, aby ji zpomalili a přišel s nápadem na dominantní souhru baskytary a bicích. Paul také vymyslel part na piáno, ale nakonec ho nahrál sám Lennon. Mezi fanoušky skupiny se dodnes vede spor, zda druhý hlas nazpíval v písni Paul McCartney, nebo je to jen John Paula tak trochu imitující. Zvukový inženýr Beatles Geoff Emerick ve své knize píše, že když se frustrovaný Paul zeptal, co po něm John vlastně chce, aby zpíval, ten odpověděl: „Neboj, udělám si to sám.“ A druhý vokál nazpíval sám. Sám McCartney to prakticky potvrdil v rozhovoru už v roce 1970: „Dokonce i na Abbey Road neděláme vokály tak, jako dřív, což je myslím škoda. V Come Together bych třeba rád zpíval harmonii s Johnem a myslím, že by se to líbilo i jemu. Ale přišlo mi trapný se ho zeptat…“ Můžete posoudit sami – a na YouTube najdete i vypreparovanou stopu samotných hlasů

  Come Together měla ale dohru ještě v soudní síni z úplně jiného důvodu. John Lennon, nepochybně nevědomky, použil jeden verš z písně You Can’t Catch Me od Chucka Berryho, která měla navíc obdobný kytarový riff. Morris Levy, který Berryho autorská práva vlastnil, proto Beatles, resp. Johna Lennona zažaloval z plagiátorství. Nakonec se ale po několika letech dohodli na mimosoudním vyrovnání – Levy stáhl žalobu a John Lennon natočil na své album Rock’n’Roll písničky, na která Levy měl práva.

  Beatles Come Together natáčeli 21. července 1969, tedy ve stejný den, kdy Neil Armstrong jako první člověk vstoupil na Měsíc. Natáčení ve studiu se tehdy zúčastnila i Yoko Ono, ale pouze pasivně – zotavovala se ještě z automobilové nehody, kterou s Johnem měli, a zamilovaný Lennon dokonce nechal do studia přivést postel a přistavit k ní mikrofon, aby mohla Yoko vše sledovat a případně říkat připomínky.

  BBC, hlavní rozhlasová stanice Británie, zakázala písničku vysílat, protože obsahovala slova Coca Cola a jednalo by se podle nich o neplacenou reklamu. Poněkud hořkou zajímavostí je, že první slova, která Lennon v Come Together spíše šeptá, než zpívá, většina lidí považuje za nic neznamenající citoslovce znějící jako „šššt“. Ve skutečnosti ale Lennon zpívá „shoot me“, tedy „zastřel mě“.

  Come Together znovu nahrála i řada dalších zpěváků a skupin, např: Joe Cocker, Michael Jackson, Tina Turner, Meat Loaf, Guns N’ Roses, Soundgarden, Marilyn Manson, Nazareth nebo Oasis. John Lennon písničku – jako jedinou z repertoáru Beatles – zahrál v roce 1972 na charitativním koncertu v New Yorku, který vyšel později i na LP desce.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...