Beatles – Christmas Time Is Here Again

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Není příliš známé, že skupina Beatles vydávala tzv. vánoční desky. Není divu, vycházely totiž pouze pro členy jejich oficiálního britského fanklubu. Díky tomu si dnes můžeme přiblížit jejich jedinou vánoční skladbu Christmas Time Is Here Again.

  Singly pro fanklub (lisované nebyly do vinylu, ale na lacinější ohybné fólie) neobsahovaly nové písničky, byly to všelijaké legrace, komentáře, vtipy a směsi písní, které Beatles pro fanklubové členy smíchali. Pouze v roce 1966 vzali tenhle úkol vážněji a rozhodli se zkusit napsat skutečnou vánoční písničku. Výsledek byla právě Christmas Time Is Here Again, ale v roce 1966 ji ještě nedotáhli do finální podoby a zůstala v archivu. Vrátili se k ní o rok později.

  Autorsky byla pod ní podepsaná celá skupina. Jako host si s nimi zazpíval dokonce i jejich kamarád, herec Victor Spinetti, který hrál v beatlesovských filmech Perný den, Help! a Magical Mystery Tour. Na konci písně John Lennon přidal ukázku své nonsensové poezie (za doprovodu vánoční melodie Auld Lang Syne) a všichni čtyři členové Beatles namluvili vánoční přání svým posluchačům.

  Všechny fanklubové fóliové desky byly v Americe po rozpadu kapely sesypány v roce 1970 na jedno album nazvané The Beatles Christmas Album, ale to bylo opět rozesláno pouze mezi členy, tentokrát amerického fanklubu kapely. Od té doby kolovala nahrávka Christmas Time Is Here Again pouze na všemožných pirátských deskách. V polovině 80. let byla plánovaná jako finále alba Sessions, které mělo obsahovat nevydané nahrávky skupiny. Deska nakonec nevyšla, ale nápad úplně neusnul, naopak se později rozrostl do monumentálního projektu The Beatles Anthology. Poprvé pak vyšla na singlu (spolu s Free As A Bird) před Vánoci roku 1995, pouze ji z původních šesti a půl minut zkrátil producent George Martin na polovinu.

  Bubeník Beatles Ringo Starr později znovu Christmas Time Is Here Again nazpíval na své album I Wanna Be Santa Claus (1999), přičemž na kytaru hostoval Joe Perry ze skupiny Aerosmith. Novou verzi natočili také R.E.M. (2000) nebo Smithereens (2007).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...