Beatles – Can’t Buy Me Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rok 1964 byl vrcholem šílenství beatlemánie, Beatles z Británie prorazili do Ameriky a tím do celého světa. Natočili svůj první film Perný den a jednou z písniček, která v něm zazněla, byla Can’t Buy Me Love.

  Tu napsal Paul McCartney (i po letech vždy velmi kritický John Lennon prohlásil, že to byla nejsilnější písnička, kterou tehdy měli). Paul ji napsal v Paříži během turné po Francii a kapela ji tam rovnou natočila, i když dohrávky později dotočili ještě ve svých domovských studiích Abbey Road. Producent George Martin tehdy přišel s nápadem zopakovat stavbu jednoho z předešlých hitů Beatles She Loves You a netradičně začít písničku refrénem. Původně v písni zpívali vokály George Harrison s Johnem Lennonem, ale později od nich upustili a zpívá pouze McCartney.

  Hledači skrytých významů rádi tvrdili, že Can’t Buy Me Love (Mou lásku si nekoupíš) je ve skutečnosti o prostitutce, ale to McCartney popřel. Ihned po vydání se z písničky stal obrovský hit, byl jedním z pěti (+Twist and Shout, She Loves You, I Want To Hold Your Hand a Please, Please Me), které všechny za sebou zabraly prvních pět míst amerického žebříčku (nic podobného se nikomu nikdy v historii nepovedlo).

  Ve filmu Perný den zazněla Can’t Buy Me Love dvakrát, slavná je především scéna, kdy kapela během hektického dne utíká před tlakem televizního natáčení, vyběhne na hřiště a relaxuje děláním všelijakých nesmyslů.

  Mezi slavné předělávky hitu patří verze americké jazzové legendy Elly Fitzgerald, u nás ji pod jejím vlivem přezpívala Eva Pilarová

  Interpret: The Beatles
  Autoři: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1964

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...