Beatles – And I Love Her

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Film Perný den patří mezi nejvíce ceněné hudební filmy kinematografie. Beatles pro něj složili jedny ze svých nejznámějších písní jako titulní A Hard Day’s Night, rock and rollovou Can’t Buy Me Love anebo baladu And I Love Her, na kterou se dnes podíváme blížeji.

  Písničku napsal Paul McCartney v domě rodičů své tehdejší partnerky, herečky Jane Asherové, která byla také pravděpodobně inspirací zamilované písničky. „Byla to první balada, se kterou jsem se osobně ztotožnil,“ prozradil Paul McCartney později. „Zářivé jsou hvězdy, temná je obloha… Líbila se mi ta představa noční oblohy a hvězd. Byl to upřímný love song.“

  And I Love Her je Paulova,“ vzpomínal na ni John Lennon v roce 1980. „Řekl bych, že je to jeho první Yesterday, chápete, velká balada Perného dne.“ Ve filmu Beatles písničku hrají jako zkoušku v televizním studiu, kde se chystají na pozdější finále filmu – velký koncert. Na něm už ale balada nezazní, ostatně ani Beatles ji živě nehráli (pouze v rozhlasovém pořadu BBC). Až teprve Paul McCartney ji začal zařazovat na své koncerty od konce 80. let.

  Beatles nejprve And I Love Her zkoušeli nahrát v klasickém obsazení i s bicími (jak můžeme slyšet na CD The Beatles Anthology 1), ale nebyli s výsledkem spokojeni. Na natáčení vzpomínal i vydavatel jejich písní Dick James: „Byla to velmi jednoduchá písnička s opakujícím se motivem. Podívali jsme se s producentem Georgem Martinem na sebe a mysleli si to samé. George řekl chlapcům: ‚Oba si s Dickem myslíme, že té písničce chybí střední část. Moc se to opakuje a bylo by dobré to něčím narušit.‘ A myslím, že to byl John, kdo řekl: ‚OK, tak si dáme pauzu na čaj.‘ John s Paulem si sedli k piánu a než Mal Evans přinesl čaj a sendviče, pracovali na tom. Pak během půl hodinky, přímo před našima očima, napsali úžasný střed velmi silné komerční písně.“

  Fanoušci v Británii si písničku museli koupit na albu A Hard Day’s Night, ale Američané ji vydali také jako singl, který zabodoval na 12. pozici žebříčku Billboard (ve stejné době na jeho vrcholu trůnila titulní píseň alba a v první stovce figurovaly ještě I Should Have Known Better, I’ll Cry Instead, Georgem Harrisonem zpívaná I’m Happy Just To Dance With You a rovněž starší nahrávka Ain’t She Sweet).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...