Beatles – A Hard Day’s Night

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1964 byli Beatles v zenitu slávy, prorazili v Americe, jejich desky se prodávaly celosvětově v miliónových nákladech, fanynky je pronásledovaly na každém kroku a obrovský úspěch slavil i jejich první film A Hard Day’s Night – Perný den. Dnes nás zajímá jeho titulní píseň.

  Jejími autory jsou John Lennon a Paul McCartney, ale základ písně napsal Lennon inspirovaný výrokem Ringa, který po celém dni natáčení pronesl, že to byl skutečně perný den. Alespoň tak se jeho výrok zpravidla překládá, v angličtině šlo o košatější , do češtiny špatně přeložitelnou hříčku, Ringo: „I said ‚It’s been a hard day…‘ and I looked around and saw it was dark so I said, ‚Night!‘ So we came to ‚A Hard Day’s Night.

  Lennonovi se to tak líbilo, že výraz nejprve použil ve své knížce povídek In His Own Write a poté jako titul nové písničky, kterou napsal přes noc na žádost producenta svého prvního filmu Waltera Shensona (pracovní titul snímku zněl Beatlemánie). Někteří hudební znalci tvrdí, že Lennon (ať už vědomě či nevědomě) u této písně harmonií čerpal z irských lidovek (zejména z Donall Og). I samotná nahrávka pak vznikla rychle během tří hodin, hlavní vokál zpíval John, pouze v prostřední části ho střídá Paul, protože John nevyzpíval tak vysoký hlas, na piano kapelu doprovodil producent George Martin.

  Beatles za nahrávku získali zlatou desku, také jednu ze svých čtyř cen Grammy, samotný film byl nominovaný na dva Oscary, později dal dokonce název hotelu, který je v Liverpoolu. V žebříčku byl singl více než suverénní, první místo dobyl např. v Británii (z vrcholu odstavil poslední desku Rolling Stones It’s All Over Now), USA, Irsku, Německu, Holandsku, Norsku, Španělsku nebo Švédsku. Obdobně si vedlo i stejnojmenné album, což přineslo Beatles další světové prvenství – stali se první kapelou, která vedla souběžně britský i americký singlový i albový žebříček s deskou stejného názvu (to samé se později povedlo dvojici Simon & Garfunkel s titulem Bridge Over Troubled Water).

  Rukopis Johnova textu (napsaný na starém narozeninovém přání) je dnes uložen jako exponát v Britské národní knihovně.

  A Hard Day’s Night přezpívaly stovky muzikantů, namátkou: Supremes, Ella Fitzgerald, Otis Redding, Billy Joel, ale také herečka Goldie Hawn a nebo někdejší rodinní hitmakeři Kelly Family. Skvělou parodii nahrál také herec Peter „Růžový panter“ Sellers.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...