Beach Boys – Surfin‘ Safari

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv je americká kapela Beach Boys odborníky oceňovaná hlavně díky propracovanému albu plnému „kapesních symfonií“ Pet Sounds, nejznámější jsou dodnes jejich bezstarostné rock and rollové hity plné slunce a moře. Prvním takovým velikým hitem byla Sufrin‘ Safari.

  Sufrin‘ Safari napsali bratranci Mike Love, hlavní zpěvák Beach Boys, a tvůrčí motor kapely Brian Wilson. Vydali ji na malém singlu v létě roku 1962, když už za sebou měli menší úspěch s prvním singlem s písní Surfin‘. Zatímco na první desce, vydané u malé společnosti Candix, bylo ještě znát, že se kapela spíše sehrává a zněla poměrně amatérsky (i když právě v její upřímnosti byla velká síla), Surfin‘ Safari už zněla přeci jen profesionálněji a už také nesla znaky následujících hitů Beach Boys, zejména jejich typických vokálních harmonií, kterým dominovaly Brianovy falsety a naopak hluboký hlas, který zpíval Mike Love.

  Beach Boys písničku natočili v malém soukromém studiu a nabídli ji velké firmě Capitol jako demo snímek (zkušební nahrávku, podle které se teprve má natočit výsledná). Nicméně producentům Capitolu přišla natolik působivá, že se rozhodli nejen skupinu přijmout do své sítě, ale rovnou i vydat Surfin‘ Safari tak, jak byla. Díky tomu se Brian Wilson stal rovnou i producentem nahrávky (později byl připsán kredit ještě jeho otci, který přišel se zvukem kytary dalšího rodinného člena Beach Boys Carla Wilsona). Brian Wilson měl absolutní sluch a dar od boha v citu pro hudební kompozici a bylo jasné, že ví, co dělá, singl se rozletěl světem a stal se hitem jak Americe nebo Austrálii, tak i v Evropě (překvapivě propadl v Británii nebo Německu, ale např. ve Švédsku se stal #1 hitem).

  K dnešnímu datu se singlu prodalo asi 900 000 kusů a Beach Boys po něm ještě 55x zabodovali v první 100 amerického žebříčku Billboard (z toho 15x v první desítce). Surfin‘ Safari pojmenovala první dlouhohrající album kapely a nazpívali ji také jejich kamarádi Jan And Dean (členové Beach Boys jim s nahrávkou vypomohli), potom kapely jako The Challengers, The Lively Ones, komediální Alvin And The Chipmunks nebo The Ramones. Nahrála ji také zapomenutá studiová skupina Hot Doggers, což je zajímavé tím, že v ní tehdy zpíval pozdější dlouholetý člen Beach Boys Bruce Johnston.

  Interpret: The Beach Boys
  Autoři: Mike Love / Brian Wilson
  Rok vydání: 1962

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...