Beach Boys – Sloop John B.

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V polovině šedesátých let se hudebně Anglie s Amerikou trumfovala přes skupiny Beatles a Beach Boys. Obě vyšly z rock and rollu, ale posouvaly jej stále dál. Vrcholem práce Beach Boys bylo album Pet Sounds a právě z něj si dnes připomeneme jednu z nejslavnějších písniček skupiny.

  Největší hit zmíněného alba byl Sloop John B, jenž také z celé desky nejvíce připomínal dřívější styl skupiny. Zvuk Beach Boys totiž v této době Brian Wilson zabalil do něčeho, čemu se v souvislosti s kapelou začalo říkat „kapesní symfonie“. Zároveň byla Sloop John B jedinou písní desky, která nepocházela z jejich tvůrčí dílny, Brian Wilson a kytarista Al Jardine přepracovali starou lidovku The John B. Sails.

  Svět ji znal hlavně díky sbírkám Carla Sandburga, který vydal sesbírané folkové písně v roce 1927. Ten ji prezentoval prakticky jako hymnu oblasti kolem Nassau. V dalších letech se jí ujal další hudební archeolog Alan Lomax, v 50. a 60. letech vznikaly další a další verze od Kingston Trio, Johnnyho Cashe, Lonnieho Donegana, Jimmieho Rodgerse nebo Dicka Dalea. Samotní Beach Boys si ji prý „vypůjčili“ pod vlivem verze Kingston Trio.

  Al Jardine: „Brian seděl u piána. Řekl jsem mu, že bych mu rád něco ukázal. Položil jsem na piáno noty pro Sloop John B a povídám: ‚Pamatuješ na tu písničku?‘ A zahrál jsem ji. On na to, že není zrovna fanda Kingston Trio, folková muzika mu moc neříkala. Ale já se nevzdával a zahrál jsem mu ji tak, jak by to udělali Beach Boys. Říkal jsem si, že kdyby ji viděl v tom správném světle, uvěřil by jí. Tak jsem upravil akordy, aby to znělo trochu zajímavěji, původní písnička stojí na jednoduché tříakordové struktuře, a to jsem věděl, že by neprošlo. Tak jsem udělal drobné změny a přidal prostor pro vokály. Každopádně jsem mu to ale jen zahrál a šli jsme zase pracovat. Druhý den jsem měl telefon, abych přišel do studia. Brian mi to zahrál a já byl úplně paf. Od nápadu k finální verzi to bylo hotové za míň než jeden den.“

  Nicméně k výsledné nahrávce bylo třeba ještě několika kroků a ten první zněl – kdo bude zpívat hlavní hlas. V Beach Boys totiž v té době bylo hned šest zpěváků. Jardine: „Brian nás zkoušel jednoho po druhém na hlavní vokál. Tak nějak jsem přirozeně předpokládal, že ji budu zpívat já, když jsem přišel s nápadem na aranžmá. Ale bylo to jako pohovory k nové práci, opravdu legrace, nelíbil se mu žádný z našich hlasů. Já to zpíval moc měkce, protože jsem chtěl držet tu folkovou náladu. Pro rádia jsme ale potřebovali víc rockový nádech. Nakonec to zpívali Brian s Mikem.“

  Po vydání singlu se písnička prodávala přímo raketově a s prodejem půl milionu desek během dvou týdnů se stala do té doby nejúspěšnějším hitem Beach Boys. Na vrcholu žebříčků, či těsně pod ním, singl bodoval všude po světě (USA, Británie, Německo, Rakousko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Holandsko, Irsko, Jihoafrická republika, Nový Zéland, Kanada…).

  Zajímavostí je, že pro člověka neznalého angličtiny zní písnička jako veselý popěvek, ale text je ve skutečnosti celý poměrně negativní – vypravěč trpící kocovinou po celonočním pití zpívá o tom vůbec nejhorším výletu lodí, na jakém kdy v životě byl.

  A pro úplnost k názvu – sloop je šalupa, tedy menší plachetnice, „John B“ potom její název. Šlo o skutečnou loď potopenou na Bahamách kolem roku 1900.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...