Beach Boys – Little Saint Nick

  • Kategorie: Hudební knihovna

    V roce 1964 kouzlu Vánoc podlehla kapela, která byla do té doby spojena spíš s mořem a slunečnými plážemi – surfoví Beach Boys. Částečně ve svém typickém surfovém stylu, částečně v konzervativnějším podání vánočních písní natočili své Christmas Album v čele s hitem Little Saint Nick.

    Podobně jako třeba Elvis Presley i Beach Boys vsadili jednak na notoricky zavedené vánoční klasiky jako White Christmas, Blue Christmas nebo Santa Claus Is Coming To Town, ale první polovinu desky tvořily nové původní písničky v rock and rollovém obsazení, které pro album napsal Brian Wilson. S texty občas pomáhal zpěvák kapely a Brianův bratranec Mike Love.

    Deska si po vydání – nikoliv překvapivě – vedla výborně, dostala se do první desítky nejprodávanějších desek a brzy to dotáhla až na miliónový prodej. Little Saint Nick už byl v době vydání alba dobře známý, protože jako singl zaútočil na žebříčky o rok dříve. Napsali jej společně právě Brian a Mike (na bázi jejich staršího hitu Little Deuce Coupe), hlavní hlas nazpíval Mike Love. A v době, kdy celá Amerika truchlila nad smrtí prezidenta J. F. Kennedyho, se na vánočním trhu roku 1963 stala nahrávka s typickým zvukem skupiny jasným hitem (3. místo ve vánočním žebříčku časopisu Billboard). Beach Boys ji také zazpívali v jedné z nejpopulárnějších hudebních TV show Shindig.

    V roce 2005 Brian Wilson písničku natočil znovu pro své nové vánoční album What I Really Want For Christmas. Nahráli ji také kapela 1910 Fruitgum Company, Hanson, Sugar Ray nebo John Denver a firma Coca Cola ji použila do své vánoční reklamy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...