Beach Boys – Kokomo

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Beach Boys patřili k nejstabilnějším hitmakerům 60. let, ale úspěšné desky vydávají vlastně celou svou kariéru. Jejich největším hitem 80. let byla píseň Kokomo.

  Platinový singl z léta 1988 je výsledkem spolupráce čtyř nevšedních talentů – napsali ji totiž společně zpěvák Beach Boys Mike Love, dále John Phillips skladatel a zpěvák dříve konkurenčních Mamas And Papas, třetím byl Scott Mckenzie celosvětově proslavený v 60. letech hippie písničkou San Francisco a čtvrtým potom producent Terry Melcher (dříve produkoval např. The Byrds nebo Paul Revere And The Raiders). Zadání bylo jasné – napsat a nahrát písničku pro plánovaný letní filmový hit Cocktail s Tomem Cruisem v hlavní roli. Byl to úspěch pro všechny – sláva Beach Boys tehdy už usínala, Phillips a Mckenzie měli slavná léta za sebou a Melcher se zcela stáhnul poté, co jeho někdejší přítel Charles Manson zorganizoval brutální mnohonásobnou vraždu (mimo jiné těhotné ženy Romana Polanského) v domě, který dříve patřil právě Melcherovi.

  Kokomo je jméno něklika měst, např. v Indianě, na Havaji nebo Jamajce a autoři ho vybrali jako název, který evokuje místo někde v Karibiku, kam by lidé rádi jeli k moři za sluníčkem na bezstarostnou dovolenou.
  Samotní Beach Boys na nahrávce pouze zpívají, o nástroje se postarali najatí hudebníci: všudypřítomný bubeník Jim Keltner, který hrál se všemi od členů Beatles, přes Dylana až po Pink Floyd, na kytaru slavný Ry Cooder. Nahrávání se zúčastnil také dlouholetý spolupracovník Beach Boys, aranžér, skladatel a producent Van Dyke Parks. Pozvaný na nahrávání byl i někdejší leader skupiny Brian Wilson, ale nakonec se ho neúčastnil. Ačkoliv tolik slavných osobností zpravidla na jednom písečku nedělá dobrotu, v tomto případě to vyšlo. Zpočátku sice singl nevzbudil větší ohlas, ale s premiérou filmu vyletěl do žebříčků a po 22 letech nakonec Beach Boys americký Billboard dobyli (předtím to naposledy bylo s písní Good Vibrations). Jedničkou se stal také třeba v Japonsku nebo Austrálii, vysoko bodoval i v dalších zemích jako Německo, Nový Zéland, Belgie nebo Nizozemí. Písnička byla také nominovaná na Grammy za filmovou píseň roku (tu ale získal nakonec Phil Collins, který tak Beach Boys přátelsky vrátil to, že právě jeho Groovy Kind Of Love sesadila Kokomo z prvního místa).

  Celý soundtrack k filmu Cocktail byl veleúspěšným, obsahoval i další nadčasový hit od Bobbyho McFerrina Don’t Worry, Be Happy a rok 1988 se stal pro Beach Boys opravdu královským comebackem– byli také uvedeni do Rock and Rollové Síně slávy. Okamžitě také byly jako Kokomo zejména na Floridě pojmenovány desítky barů, restaurací a různých obchodů.

  Na druhé straně singlu Kokomo nevyšla písnička Beach Boys ale přehrávka staršího hitu Tutti Frutti v podání Little Richarda. V klipu k písničce si na bicí zahrál herec John Stamos známý ze seriálu Plný dům (kde také Beach Boys s písničkou hostovali). Kokomo zněla i v dalších úspěšných amerických seriálech jako Přátelé, Simpsonovi, Muppets nebo Jak jsem potkal vaši matku. 
   

  Interpret: Beach Boys
  Autoři: Terry Melcher / Mike Love / Scott McKenzie / John Phillips
  Rok vydání: 1988

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...