Beach Boys – I Get Around

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Včera jsme léto lákali písní In the Summertime, dnes to zkusíme s kapelou, která také k létu a plážím patří víc, než která jiná – The Beach Boys. Zajímat nás bude jejich slavná I Get Around.

  I Get Around napsali společně hlavní zpěvák kapely Mike Love a motor všech jejich aktivit Brian Wilson, ačkoliv původně byl jako autor napsaný jen Brian (až po soudním sporu v 90. letech byl připsán i Mike). Bylo to v době, kdy už měla kapela velkou konkurenci v britské invazi v čele s Beatles (z prvního místa žebříčku také tímto hitem odsunuli dvojici Peter And Gordon a jejich A World Without Love, kterou jim právě Beatles napsali).

  Beach Boys nahrávali písničku v květnu 1964 a během session se definitivně rozhádali se svým otcem, který skupině dělal manažera (jádrem kapely byli tři bratři Wilsonové a jejich bratranec Love). Možná se projevilo právě uvolnění z tohoto vyhazovu, které dodalo písničce patřičnou energii a nejen, že jim přinesla první hit Nr. 1 v Americe, ale navíc jim otevřela cestu do Velké Británie, kde se poprvé probojovali do Top 10 (reklamu jim tehdy udělal Mick Jagger z Rolling Stones, který I Get Around označil za jednu ze svých nejoblíbenějších).  Jedničkou se stala i v Kanadě a na Novém Zélandě a probojovala se do hitparád taky ve Švédsku, Holandsku nebo Německu.

  Zajímavé je, že i B strana singlu (kam se zpravidla dávaly písničky, od kterých se nic neočekávalo) se stala hitem – balada Don’t Worry Baby. Celkově se desky během roku prodalo na dva milióny kusů a stala se pátým nejprodávanějším singlem roku. Obě nahrávky vyšly i na albu All Summer Long

   

  Interpret: Beach Boys
  Autoři: Brian Wilson / Mike Love
  Rok vydání: 1964

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...