Beach Boys – I Get Around

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rok 1964 znamenal v kariéře skupiny Beach Boys zásadní změnu. Od roku 1961 spolehlivě vydávali v rychlém sledu desku za deskou a ve svém žánru vokálních rock and rollových písniček byli jasná americká špička. Jenomže v roce 1964 do Ameriky vtrhli Beatles a Beach Boys o svůj post museli rázem velmi bojovat. A s vydáním hitu I Get Around zase pochopili i Beatles, jakou konkurenci tady mají…

  Je všeobecně známé, jak spolu obě velká „B“ soupeřila, jak se vzájemně ovlivňovala, inspirovala a zároveň si skládala přes oceán poklony. I Get Around byla dokonalou odpovědí britské invazi v návaznosti na surfové písničky, kterými se Beach Boys proslavili. Ostatně z čela amerického žebříčku hit sestřelil skladbu autorské dvojice Lennon–McCartney A World Without Love v podání dua Peter And Gordon.

  Beach Boys se během nahrávání definitivně rozhádali se svým otcem, potažmo strýcem Murrym Wilsonem, který skupině dělal zároveň manažera (jádrem kapely byli tři bratři Wilsonové a jejich bratranec Mike Love). Možná se projevilo právě uvolnění z tohoto vyhazovu, které dodalo písničce patřičnou energii. „Víte, líbí se nám tahle rodinná věc, chápete, tři bratři, bratranec a náš kamarád, je to opravdu skvělá věc pro kapelu, ale další generace už v tom může působit docela rušivě,“ komentoval tehdy pro novináře opatrně situaci Brian Wilson.

  Samotné nahrávání probíhalo 2. dubna 1964 nejprve instrumentálním základem, o týden později Beach Boys dozpívali vokální stopu. Té dominoval Mike Love coby hlavní hlas, a dokresloval jej Brianův vysoký falset. Oba se také podíleli na složení písně, Brian napsal hudbu a část slov, Mike zbytek textu, ačkoliv dlouhá léta byl jako autor uveden pouze Brian. S patřičnou dávkou hořkosti si Mike Love po letech stěžoval: „Brian si připsal za I Get Around sto procent, ale doktor Love (Mikeův bratr Stan, pozn.) je mi svědkem a Al Jardine to dosvědčí i u soudu, že jsem to byl já, kdo vymyslel tu pasáž s ‚round round get around‘. A jestli právě to není základ písně, tak pak už sakra nevím. Byla to od něj zbabělost napsat si plný kredit jen sobě.“ Nakonec Mike Love došel zadostiučinění a v 90. letech mu po soudním sporu bylo dodatečně přiznáno spoluautorství textů mnoha písní Beach Boys.

  Jak bylo řečeno, v Americe singl vyletěl na první místo, ale zároveň také otevřel kapele dveře do Velké Británie, kde se poprvé probojovali do Top 10 (reklamu jim tehdy udělal i Mick Jagger z Rolling Stones, který I Get Around označil za jednu ze svých nejoblíbenějších písní). Jedničkou se stala i v Kanadě a na Novém Zélandě a probojovala se do hitparád taky ve Švédsku, Holandsku nebo Německu. Singl se stal v Americe pátým nejprodávanějším vinylem roku, jen v USA prodej dosahoval téměř ke dvěma miliónům prodaných kusů.

  Hudebník Randy Bachman v jednom rozhovoru řekl, že mu Brian Wilson prozradil recept vzniku I Get Around. Vyšel prý ze swingové skladby Five Foot Two, Eyes Of Blue: „Řekl mi, že když oni zůstali na akordu C na dvě doby, on zůstal na čtyři. Nebo když oni zůstali na osm, on zůstal jen na dvě. Takže když posloucháte Five Foot Two, Eyes Of Blue, jako by se vám stále objevovala a unikala I Get Around. Ale potom přijde ta část ‚round, round, get around, I get around‘ a Brianovo ‚wooooo‘, a to už je jeho vlastní písnička.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...