Beach Boys – Help Me, Rhonda

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Beach Boys i více jak padesát let po vydání své první desky jezdí po světě, vydávají desky a v jejich repertoáru nemůže chybět hit, který svého času boural hitparády leckde po světě a který si dnes představíme – Help Me, Rhonda.

  Jako drtivou většinu raných písní skupiny i tuto napsal mozek skupiny Brian Wilson, tentokrát s pomocí svého bratrance a hlavního zpěváka kapely, kterým byl (a dodnes je) Mike Love. Byl to ale zároveň také první hit, který ve skupině svěřili jako hlavnímu zpěvákovu Alu Jardinovi, který jinak zpíval doprovodné vokály a hrál na kytaru. Brian: „Původně jsem myslel, že budu písničku zpívat sám, ale nakonec jsem to přehodil na Ala. Produkoval jsem nahrávky Beach Boys, takže jsem mohl rozhodovat i o tom, kdo bude co zpívat. Měl jsem něco jako šestý smysl pro to, kdo má zpívat kterou písničku, takže jsem některé psal přímo pro Mikea, některé pro Ala, anebo pro Carla.“

  V tomto případě sami Beach Boys na nahrávce nástroje prakticky nenatočili. Byla to tehdy celkem běžná praxe, že skupina pouze nazpívala vokály na hotový základ, který připravili studioví muzikanti. Konkrétně na Help Me, Rhonda hrají taková studiová esa jako kytarista Glen Campbell, pianista Leon Russell (oba později sami hitmakeři), bubeník Hal Blaine nebo Billy Strange na ukulele (seskupení si říkalo Wrecking Crew). Ze samotných Beach Boys na nahrávce hrají pouze kytarista Carl Wilson a autor Brian Wilson. Zpívá ale všech pět členů kapely.

  Písnička vyšla nejprve jako Help Me, Ronda na albu Beach Boys Today! (březen 1965) a o měsíc později s upraveným hláskováním (a v odlišné verzi) jako Help Me, Rhonda i na singlu (a poté znovu ještě na dalším LP skupiny Summer Days /And Summer Nights!!/). Byl z toho obrovský hit, který z prvního místa amerického žebříčku odstrčil Beatles s Ticket To Ride a na dva týdny na vrcholu trůnil, než ustoupil nejnovějšímu hitu dívčího tria Supremes (Back In My Arms Again). Figuroval také v Top 10 mnoha dalších zemí (Kanada, Německo, Švédsko, Austrálie…) a píseň přezpívali např. také Johnny Rivers, Jan And Dean, Kevin Max nebo v roce 2010 Steve Miller (s hostujícím Alem Jardinem). Písnička zazněla také v řadě televizních seriálů jako Alf, Beverly Hills 90210 nebo Plný dům.

  Kuriozitou při nahrávání bylo, že doprostřed session přišel otec tří bratrů Wilsonových Murray, původní manažer a producent skupiny. Byl opilý a tak dlouho opravoval Jardina ve zpěvu, až na něj Brian Wilson vyjel a výsledná hádka se dochovala na záznamu. Ten kterási duše ze studia odnesla a brzy koloval mezi fanoušky skupiny jako pirátská nahrávka (najdete jej i na serveru YouTube).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...