Beach Boys – Fun, Fun, Fun

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Od prvního singlu skupiny Beach Boys (Surfin’, 1961) bylo jasné, že má Amerika novou kapelu, se kterou se musí počítat. Jejich surfové hity se prodávaly rychleji než krém na opalování. Surfin’ Safari, Surfin’ U. S. A., Surfer Girl… Tematickou (nikoliv hudební) změnou byl potom jejich první hit roku 1964 Fun, Fun, Fun.

  Po sérii písniček o surfování a koupání se Beach Boys rozhodli, že další hit věnují okouzlení rychlými sportovními vozy. Těm se v Americe říkalo „hot rod“, proto se i pro rock and rollové písničky o silných sporťácích vžilo označení „hot rod music“. Fun, Fun, Fun patří přesně do této kategorie. Zpěvák kapely Mike Love napsal slova na melodii svého bratrance a hlavního skladatele muziky Beach Boys Briana Wilsona. Text je o dívce, která poprosí otce, zda by směla jet do knihovny v jeho autě. Otec souhlasí, ale dívka nezamíří do knihovny, raději zkouší, co z auta „vymáčkne“. Ačkoliv bubeník Dennis Wilson, nejzlobivější „plážový chlapec“, tvrdil, že byl text postavený na skutečném příběhu jeho tehdejší snoubenky, Mike Love řekl, že si jej jednoduše vymyslel bez inspirace skutečnou dívkou.

  Dívka za volantem Fordu Thunderbird byl tehdy poměrně překvapivý motiv pro písničku, otec bratří Wilsonů, který se snažil fungovat jako manažer kapely, dokonce chlapce odrazoval od jejího vydání. Zdál se mu příliš nemorální. Tak konzervativní Amerika v roce 1964 stále byla…

  Hudebně je Fun, Fun, Fun klasickým rock and rollem. Její kytarové intro připomíná mnohé hity Chucka Berryho (ačkoliv toto intro poprvé použil už v roce 1946 Louis Jordan v písni Ain’t That Just Like a Woman). Beach Boys hit nahráli první den roku 1964 a do žebříčku na #5 vyskočil o pár týdnů později.

  V Británii tehdy deska propadla, ale velikým hitem se kromě Ameriky stala např. v Austrálii, v žebříčcích figurovala v mnoha zemích od Filipín a Hong Kongu až po západní Německo. Kapela ji také nějakou dobu používala jako otvírák koncertů, živé verze Fun, Fun, Fun figurují proto i na některých koncertních albech skupiny. V roce 1996 ještě Beach Boys natočili novou verzi, ovšem jako hosté na nahrávce britských Status Quo. Další předělávky si do repertoárů připsali také Carpenters, Jan & Dean nebo Joan Jett & The Blackhearts.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...