Beach Boys – Don’t Worry Baby

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Od počátku 60. let patřili Beach Boys k tomu nejlepšímu, co americká pop music nabízela. S přehledem ustáli britskou invazi, která mnohým z jejich kolegů srazila vaz. Dokonce i konkurenci samotných Beatles, se kterými se naopak spřátelili, vzájemně předháněli a ovlivňovali. Dnes si připomeneme jednu typickou baladu z jejich raných hitů.

  Je slavný příběh o tom, jak byl mozek Beach Boys, skvělý skladatel a aranžér Brian Wilson, zcela uchvácen z nového hitu Ronettes nazvaného Be My Baby. V úžasu tehdy zastavil auto a nevěřícně z rádia poslouchal novou desku z továrny na hity producenta Phila Spectora. Okamžitě chtěl „odpovědět“ stejně silnou nahrávkou.

  Když se s tím svěřil doma své ženě Marilyn, prý jej konejšivě uklidňovala, že to zvládne: „Don’t worry, baby…“ Tedy: „Neboj se, miláčku.“ Brianovi se to zalíbilo jako název, a proto pak požádal kamaráda DJ Rogera Christiana, aby napsal text právě pod tím titulem. Sám k ní řekl: „Napsal jsem ji s Rogerem Christianem a zabralo mi to asi dva dny. Měl jsem v hlavě nápad na sloku a refrén přišel potom. Byla to skutečně jednoduchá a krásná písnička, je v ní srdce a duše, skutečně mi šla přímo od srdce. Někdo říká, že je o autech, někdo, že o holkách, kdo má pravdu? Oba. Je o autech i o holkách.“

  A Beach Boys si na ní dali opravdu záležet i během nahrávání. I přes zdánlivou jednoduchost jim zabrala osm hodin práce ve studiu, a ačkoliv Brian tehdy při natáčení hudebního základu často využíval studiové hudebníky (zejména bubeníka), na této nahrávce hrají skutečně Beach Boys. Kytarista a zpěvák kapely Al Jardin ji později dokonce označil za svou nejoblíbenější píseň Beach Boys.

  Nicméně než se stihla dostat na singl (nejprve vyšla na albu Shut Down Vol. 2), přišel Wilson ještě se silnější melodií – I Get Around – a tak vyšla Don’t Worry Baby pouze jako její B strana. I tak se ale z odsunuté béčkové pozice singlu dokázala probojovat na 24. místo žebříčku Billboard. Časopis Rolling Stone ji později zařadil do první dvoustovky nejlepších písní rockové historie.

  Převzala ji řada hudebníků jako Dick Dale, Bryan Ferry, Billy Joel, Keith Moon z Who, B. J. Thomas, Everly Brothers, Bay City Rollers a řada dalších. Zazněla také v mnoha filmech, např. ve snímcích Dobré ráno, Vietname (s Robinem Williamsem) nebo Nepolíbená (s Drew Barrymore).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...