Beach Boys – Barbara Ann

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Jedním z nejznámějších hitů kapely Beach Boys je písnička Barbara Ann, ale méně lidí ví, že to přitom původně vůbec nebyl jejich hit a že ho nazpívali jen pro legraci. Ale přesto je právě s nimi spojován nejvíce. Jak to celé vzniklo?

    Písničku napsal Fred Fassert pro svou sestru, která se jmenovala skutečně Barbara Ann Fassert. Dal ji poté nahrát začínající kapele The Regents, která s ní zabodovala v hitparádách v roce 1961. O čtyři roky později Beach Boys pracovali na svém albu Beach Boys Party, kde sice v nahrávacím studiu, ale v dokonale navozené uvolněné večírkové atmosféře, nazpívali řadu písniček, které měli rádi od Beatles, Everly Brothers, Johnnyho Riverse ale třeba také Boba Dylana nebo Rolling Stones (ačkoliv jejich Satisfaction nakonec z alba vypadla). Mezi nimi se objevila právě i Barbara Ann, u které, aby podtrhli spontánnost natáčení, nechali i chybu, když při zpěvu popletou jména Mary Loo a Peggy Sue, čemuž se sami v písničce začnou smát (jako host si tu s Beach Boys zazpíval i jejich kamarád Dean Torrence z dvojice Jan And Dean).

    Původně z desky žádný singl vyjít neměl, tvůrčí mozek kapely Brian Wilson chtěl soustředit zájem k tehdy aktuální náročnější studiové nahrávce The Little Girl I Once Knew, ale když tržby alba na předvánočním trhu raketově letěly vzhůru, vydala firma Capitol i Barbaru Ann jako pilotní singl desky, a ten se v mnoha zemích stal dokonce největším hitem, jaký kapela do té doby měla (Anglie, Německo, Itálie, Švýcarsko Norsko…). Další koncertní verze písnička vyšla na jejich desce Live In London (1969), skutečná studiová nahrávka písničky pak vyšla po letech ještě na kompilační desce zajímavostí nazvané Hawthorne, CA.

    Známá je také předělávka od kapely The Who z 60. let, která byla ovšem myšlena spíše jako legrace (zpíval ji proto bubeník kapely Keith Moon). Barbara Ann zněla v mnoha filmech (American Graffiti), seriálech (Plný dům – tam ji jako hosté zazpívali přímo Beach Boys) a TV reklamách (např. sýr Babybel).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...