Band – The Weight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Mnohokrát jsme v hudební knihovně připomínali Boba Dylana, dnes si připomeneme skupinu, která jej na několika turné (a deskách) doprovázela – Band. Jejich nesmrtelnou klasikou, za kterou by se jistě nestyděl ani sám Dylan, je skladba The Weight.

  Napsal ji kytarista a zpěvák kapely Robbie Robertson (i když zbytek kapely mu později vyčítal, že nedocenil jejich autorský přínos k písni) a jak později řekl, celý text písně o lidech ve městě Nazaret byl inspirovaný filmařským stylem španělského režiséra Luise Buñuela. Nazaretem ovšem není myšleno ono slavné poutní místo v Izraeli, ale město v Pensylvánii, známé továrnou na kytary značky Martin (mimochodem právě úvodní verše s názvem města inspirovaly rockovou skupinu Nazareth k výběru jejího názvu). Samotný text je potom přehlídkou postaviček, které vypravěč ve městě potkává, zatímco hledá místo, kde by složil hlavu. Již zesnulý bubeník Levon Helm později prozradil, že měly všechny předobraz ve skutečných lidech a např. několikrát zmiňované slečna Anna Lee byla jeho dlouholetá přítelkyně Anna Lee Amsden.

  Singl vyšel v červnu 1968 (na jeho B stranu zařadili do té doby neznámou dylanovku I Shall Be Released, kterou její autor ve své verzi vydal až o tři roky později). Deska o pár dní předcházela debutové album kapely nazvané Music From Big Pink, které vzbudilo zejména mezi muzikanty velký ohlas (slovy chvály nešetřili např. Eric Clapton, Al Kooper nebo George Harrison).

  The Weight je pak také ukázkou nevyzpytatelnosti a také omezenosti hitparád. Protože ačkoliv se píseň stala v pravém slova smyslu klasikou a téměř ihned ji začaly přezpívávat největší světové hvězdy, žebříčkový trhák to ve své době vůbec nebyl. V Americe se singl zastavil už na 63. místě, o něco lépe se prodával třeba v Kanadě (#35) nebo Británii (#21), ale žebříčky zkrátka nikde neboural. Přesto během dalších let vznikly desítky verzí, které zpívaly takové hvězdy jako Joe Cocker, Grateful Dead, Diana Ross & Supremes ve spojení s Temptations, Spooky Tooth, Aretha Franklin, John Denver, Jackie de Shannon, Dionne Warwick nebo Allman Brothers Band (mnozí z nich s písničkou měli paradoxně žebříčkově větší úspěch než Band).

  I tak ale právě originální verze od Band figuruje v přehledech jako 500 nejlepších písní historie (Rolling Stone), 500 písní, které utvořily rock’n‘ roll (Rock’n‘rollová síň slávy) a kupříkladu chicagský hudební web Pitchwork Media ji zařadil na 13. místo v seznamu nejlepších písní šedesátých let. Popularitu písničky upevnila také řada filmů, ve kterých zazněla, v čele s kultovním road-movie Bezstarostná jízda (naposledy asi zněla v psychologickém hororu 1408). Pro reklamní účely si ji vybrala také společnost Cingular Wireless obchodující s mobilními telefony, což ale vedlo k soudní při, kterou inicioval bubeník Helm.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...