Badfinger – Day After Day

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Osud skupiny Badfinger patří v rockové historii k těm smutným, úžasný start a řada skvělých desek, poté pozvolný ústup ze slávy a osobní tragédie dvou hlavních členů. Dnes se ale podíváme do doby, kdy Badfinger byli v samém zenitu svých možností.

  První léta jejich úspěšné kariéry jsou propojeny se skupinou Beatles. Jejich první hit napsal Paul McCartney (Come And Get It) a to přímo pro film, ve kterém hrál Ringo Starr (Kouzelný Kristián). George Harrison později se členy skupiny často spolupracoval (např. album All Things Must Pass či Koncert pro Bangladéš) a jako producent i muzikant se podílel právě i na jejich největším hitu Day After Day.

  V roce 1971 za sebou Badfinger měli Top 10 hity jako zmíněnou Come And Get It nebo No Matter What a skvěle se prodávala i jejich první dvě alba. Na třetím nazvaném Straight Up pracovali v létě a na podzim roku 1971. Původně se na něm podílel právě i George Harrison, ale po několika týdnech jej přetáhl jeho vlastní projekt koncertu pro Bangladéš. Místo producenta tak převzal Todd Rundgren, jehož jméno je spojené s umělci jako New York Dolls, Janis Joplin, Grand Funk Railroad, Patti Smith a další.

  Nicméně Day After Day vznikla ještě pod dohledem George Harrisona a právě jeho kytaru slyšíme hned v úvodních tónech písně. Autorem skladby ale není Harrison, celé album si kapela složila sama, Day After Day konkrétně napsal kytarista Pete Ham. Druhým hostem na nahrávání byl uznávaný pianista a slavný hudebník Leon Russell.

  Po vydání si deska vedla skvěle, dostala se do první desítky na obou stranách Atlantiku a stala se vůbec největším hitem kapely Badfinger. Zazněla dokonce v kultovním americkém seriálu Simpsonovi, v reklamních spotech na americkou NBA a znovu ji nedávno oprášil Rod Stewart na své album Still The Same… Great Rock Classics Of Our Time (2006).

  Pouhé čtyři roky po tomto úspěchu už se ale autor hitu Pete Ham dostal do tak tíživé finanční i psychické situace, že situaci neunesl a oběsil se ve své garáži. O několik let později stejným způsobem a za podobných okolností ze světa odešel i další člen skupiny, Tom Evans.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...