B. J. Thomas – Raindrops Keep Fallin’ On My Head

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Burt Bacharach a Hal David patří k nejslavnějším skladatelským dvojicím hudební historie. Nejsou spojeni s žádnou skupinou, byli to profesionální skladatelé, kteří své zboží prodávali dalším zpěvákům. A o zákazníky neměli nejmenší nouzi, obě či jedno z jejich jmen najdeme pod zhruba stovkou hitů v podání hudebníků jako Shirelles, Aretha Franklin, Tom Jones, Manfred Mann, Cilla Black, Neil Diamond, Dusty Springfield nebo Carpenters.

  Raindrops Keep Fallin’ On My Head potom patří k nejslavnějším dílkům této dvojice. Písnička přímo cíleně vznikla pro oscarový western Butch Cassidy a Sundance Kid, ve kterém zářili Paul Newman a Robert Redford. Samotnou písničku pak nazpíval Billy Joe – zkráceně B. J.Thomas.

  Thomas tehdy dostal šťastné lano díky zpěvačce Dionne Warwick. Právě ona pustila Bacharachovi Thomasův hit Hooked On A Feeling a navrhla, že by pro něj mohl něco napsat také. Burta skutečně zpěvák zaujal, a protože právě pracoval s Halem Davidem na muzice zmíněného westernu, Thomas dostal nabídku, která se neodmítá. „Byl jsem prostě ve správnou dobu na správném místě a dostal snad vůbec nejlepší písničku, jakou napsali,“ vděčně vzpomínal Thomas později.

  A co o hitu říká sám Bacharach: „Raindrops vznikla pro film, a když děláte muziku pro film, musíte se mu podřídit. A tady jsme měli tu scénu s bicyklem. Název mi vlezl do hlavy sám, Kapky deště padající na mou hlavu, to byl můj nápad. Hal se to snažil změnit a přišel s jiným textem, ale nebylo to ono.“

  Nahrávání s B. J. Thomasem bylo však ohroženo, zpěvák právě tehdy trpěl laryngitidou a jeho hlas zhrubl. Navíc mu zakázka málem unikla, jak opět vzpomínal Bacharach: „Volba B. J. Thomase se prostě nabízela, dělal tehdy pro stejnou firmu jako my. Ale původně jsme mysleli na Raye Stevense. Tehdy za ním zaletěli, pustili mu film, pustili mu písničku a jemu se nelíbilo ani jedno, ani druhé.“ Proslýchá se, že autoři dokonce skladbu chtěli udat Bobu Dylanovi, ale nakonec ji dostal Thomas a pro film ji nazpíval skutečně se zánětem hrtanu (pro desku ji později zdravý znovu přezpíval).

  Skladba se okamžitě stala obrovským hitem, v Americe i mnoha dalších žebříčcích zabodovala na #1 (překvapivě pouze Británie zůstala k hitu chladná, deska se zde vyšplhala pouze na #38). Dostala také Oscara za nejlepší původní filmovou píseň. Převzali ji např. Engelbert Humperdinck, Perry Como, Four Tops, Andy Williams, Bobbie Gentry, Paul Mauriat, Manic Street Preachers, Dionne Warwick nebo Barry Manilow. U nás po ní sáhli Helena Vondráčková, Milan Drobný, Petra Janů a orchestry Václava Hybše či Josefa Vobruby.

  Později hit zazněl i v mnoha dalších filmech a seriálech jako Simpsonovi, Futurama, Spider Man 2 nebo Family Guy. S oblibou je používaná právě při scénách parodujících Newmanovu jízdu na kole z původního westernu.

  A malá perlička na závěr: skladatel Burt Bacharach byl nějaký čas dokonce žákem Bohuslava Martinů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...