Aretha Franklin – (You Make Me Feel Like) A Natural Woman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1967 byla Aretha Franklin na vrcholu popularity. Její hity jako Respect, I Never Loved A Man nebo Baby I Love You se prodávaly v miliónových nákladech a královna soulu si chodila pro zlaté desky jako pro denní pečivo. Nic na tom nezměnil ani singl (You Make Me Feel Like) A Natural Woman.

  Písničku napsal manželsko-skladatelský tým hitmakerů, který jsme již několikrát v hudební knihovně připomínali: Gerry Goffin a Carole King. „Gerry Goffin je jeden z nejlepších textařů v oboru,“ řekl producent Lou Adler. „Goffin klidně může psát slova pro zpěvačky. Vždyť dokázal napsat Natural Woman, to jsou slova ženy. Gerry prostě psal slova Carol přímo do úst.“ A zjevně nejen své ženě Carol, ale také Arethě Franklin.

  Za vznik písně vlastně mohl producent a publicista Jerry Wexler. Právě on totiž vymyslel první část písně – název přírodní, nebo také přirozená žena. Tehdy totiž studoval přírodní afro-americké kultury, a když uviděl z okénka auta po chodníku procházejícího Goffina, zavolal na něj: „Hele, Gerry, proč nenapíšeš písničku, která by se jmenovala Natural Woman?“ Goffinovi se nápad natolik líbil, že skutečně text písničky na titul vymyslel. „Usoudil, že to je tak jiný a důležitý název, že mi za něj připíše autorský kredit,“ vzpomínal Jerry po letech. „Není to úžasné, co pro mě ta děcka udělala? Dodnes mi za to chodí šeky…“

  Stejně jako na mnoha dalších nahrávkách i zde Arethu vokálně doprovázejí její sestry Erma a Carolyn. Singl zabodoval na #8 pozici amerického Billboardu, ve specializovaném R&B žebříčku dokonce na #2. Když se Arethy v telefonickém rozhovoru pro Tom Joyner Morning Show zeptali, která písnička ji nejvíc vystihuje, bez zaváhání odpověděla, že právě Natural Woman.

  Spoluautorka Carole King později písničku nazpívala i sama na své veleúspěšné album Tapestry (1971). Stejně tak ji přezpívaly např. Mary J. Blige, Bonnie Tyler, Whitney Houston, Mariah Carey nebo Celine Dion. Zpěvák Freddie Hughes zase text převedl do mužského rodu a nazpíval jako Natural Man. Stejně tak i Rod Stewart nebo Bobby Womack. Právě se také chystá muzikál o životě Arethy nazvaný Natural Woman, Carole King tak zase pojmenovala svou autobiografii. Píseň navíc často zní při zejména amerických televizních talentových soutěžích.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...