Aretha Franklin – Think

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Když se řekne královna soulu, není pochyb, koho máme na mysli. Aretha Franklin je zpěvačkou v historii zcela nepřehlédnutelnou. Podíváme se dnes do zákulisí jejího hitu Think.

    Aretha se zdaleka nestala hvězdou ze dne na den, naopak její cesta ke slávě trvala dlouho. Od roku 1960 natáčela šest let pro společnost Columbia a vydala více jak tucet hitů. Ale hitů spíše ve formálním slova smyslu, písničky bodovaly v hitparádě – byly to tedy hity – ovšem z většiny tak kolem pozice 100, takže to byl úspěch velmi střídmý. Problém byl, že Columbia poklad, který držela, zkrátka neuměla prodat, což dokazuje okamžitý zlom poté, co Aretha v roce 1967 přešla ke konkurenčním Atlantic Records. Počínaje hned prvním singlem (I Never Loved a Man) vystřelila do Top 10 a už se z ní prakticky nehnula, s následujícím Respect už se prosadila nejen v Americe, ale v celém světě.

    Singl Think vyšel asi rok po tomto průlomu a bez nejmenších pochybností potvrdil její obrovský talent. Navíc je to jeden z hitů, který si Aretha sama složila. Přesněji s pomocí manžela (a zároveň manažera) Teddyho Whitea, což je lehce kuriózní. Písnička má totiž burcující nádech pro vztah dvou lidí, nabádá ženu, aby s sebou nenechala vláčet, byla silnou a inteligentní. Právě vztah Arethy a Teddyho ale ideální nebyl ani v nejmenším. Aretha si zprvu šťastné manželství prosadila proti radám rodiny (zejména otce – reverenda), ale neudělala dobře. Jejich vztah byl plný hádek, žárlivosti, alkoholu a domácího násilí. Hned na první nahrávací session u Atlantic Records se kupříkladu žárlivý Ted popral s trumpetistou a vytáhl na něj dokonce zbraň. Přesto s Tedem Aretha vydržela osm let, než se rozvedli v roce 1969. Když tedy o dva roky dříve zpívala Think, měl pro ni text písně dost pravděpodobně i osobní význam.

    Think se stala sedmým velkým Arethiným hitem v první desítce, bodovala i v Austrálii, Kanadě nebo Británii, dostala se do řady reklam i filmů (např. Bridget Jonesová: S rozumem v koncích), novou verzi písně Aretha nazpívala i pro film Blues Brothers a text dostal ještě jiný význam, když jej opět znovu nazpívala ještě v 80. letech pro akci „Den matek proti alkoholu za volantem“. Nedávno si pak jedna z účastnic soutěže American Idol, Katharine McPhee, pro soutěž vybrala tuto písničku a posléze se v jejím podání opět stala menším hitem i v americkém Billboardu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...