Aretha Franklin – Respect

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv píseň napsal muž, v ženském podání dostal text ve své době natolik jiný smysl, že se stal téměř feministickou hymnou. A proslavil po celém světě dívku, které už brzy nikdo neřekl jinak než Královna soulu. Zajímá nás hit Respect.

  Ačkoliv je se skladbou Respect spojovaná na prvním místě Aretha Franklin, napsal ji a jako první nazpíval jiný slavný zpěvák – Otis Redding. „Je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček,“ řekl o ní krátce před svou smrtí v roce 1967. „Má to mnohem větší šťávu než jiné mé desky a taky něco říká. Co chceš, lásko, to dostaneš, co potřebuješ, to ti dám, jediné, co od tebe chci, je trocha respektu, když přijdu domů. Ty verše jsou výborné, zabralo mi to celý den, než jsem je napsal, a během dvaceti minut to pak zaranžoval. Nahráli jsme to na jeden pokus. A víte co, všichni potřebují respekt…“

  Aretha si skladbu zamilovala také. Upravila si aranžmá (například přidala doprovodné zpěvy s vokální linkou „sock it to me“) a na nahrávce kromě zpěvu také sama hraje na piáno. Doprovází ji slavná studiová skupina Muscle Shoals Rhythm Section, mezi vokalistkami navíc nechyběla její sestra Carolyn.

  Producent nahrávky Jerry Wexler napsal do své autobiografie: „Už jen zápal v Arethině hlasu si vyžadoval respekt. A potom taky fakt, jak zapojila sexuální dvojsmysl. Ten verš ‚sock it to me‘, co to asi znamená, že?“ Wexler naráží na dvojsmysl, fráze má totiž několik výrazů od konfrontace názorů přes fyzické napadení až po sexuální styk. V roce 2014 to ovšem Aretha popřela: „Skutečně to nemá žádný sexuální podtext, hodně lidí si myslelo, že ano, ale opravdu nemá,“ řekla v rozhovoru pro Rolling Stone.

  V době vydání singlu byla Aretha v Americe už známá díky hitu I Never Loved A Man, ale singl Respect jí otevřel dveře také k britským fanouškům, když zabodoval v Top 10. Získala za něj dokonce dvě Grammy za R&B nahrávku roku a nejlepší ženský vokální výkon v oblasti R&B. V roce 1987 byla též píseň uvedena do Síně slávy Grammy. Časopis Rolling Stone ji zařadil na 5. pozici v přehledu nejlepších písní historie.

  Hit později zazněl v mnoha filmech včetně oscarového trháku Forrest Gump a sama zpěvačka si jej osobně zazpívala ve snímku Blues Brothers 2000. Hit pojmenoval také biografickou knihu o Arethě Franklin od Davida Ritze.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...